Operace ukončena. Libye se připravuje na oficiální vyhlášení osvobození země

- Aktuality autor: Danica Klein

Úplné osvobození Libye po svržení režimu bývalého diktátora Muammara Kaddáfího bude slavnostně vyhlášeno ve východolibyjském Benghází až v neděli.

Oznámení má podle rebelů signalizovat začátek demokratizačního procesu v Libyi po smrti libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Šéf Přechodné národní rady (NTC) Mustafá Džalíl dnes slíbil, že Kaddáfí, který byl zabit ve čtvrtek ve svém rodišti Syrtě, bude pohřben v souladu s islámskými zvyklostmi.

Široká základna stoupenců

Vyhlášení osvobození bude v neděli odpoledne kolem 16:00, řekl Šammám. "Bude to veřejné oznámení, domnívám se, že Mustafá Džalíl ho učiní na centrálním náměstí v Benghází" na východě země, dodal.

Povstalci datum slavnostního aktu několikrát měnili. Podle jejich prvních tvrzení se měl uskutečnit ještě ve čtvrtek v den dobytí Kaddáfího rodiště a následné smrti svrženého libyjského vůdce, nebo nejpozději dnes. Během dneška nejdříve informovali, že akt se uskuteční v sobotu, a večer ohlásili jeho přesunutí na neděli.

O okolnostech smrti libyjského diktátora se objevují stále nové informace. Jeho spolupracovník Mansúr Zaú podle televize Al-Arabíja prohlásil, že Kaddáfí bydlel v domě v Syrtě a nebyl nalezen v kanalizačním potrubí, jak tvrdily některé čtvrteční informace NTC. Podle Zaúa Kaddáfí přijel do Syrty v srpnu, neboť tam měl širokou základnu stoupenců.

Zbraně a munice

Vynořují se také nové podrobnosti o aktivitách NATO v oblasti Syrty v den Kaddáfího údajné smrti. NATO dnes v prohlášení uvedlo, že jeho letoun zasáhl 11 vozů, které byly součástí konvoje odvážejícího ve čtvrtek ráno Kaddáfího ze Syrty. Aliance prý v tu dobu nevěděla, že Kaddáfí je uvnitř jednoho z nich. Konvoj čítal asi 75 vozů a pohyboval se prý velmi rychle poblíž Syrty.

"Vozidla vezla značné množství zbraní a munice, které představovaly závažnou hrozbu pro civilní obyvatelstvo," uvedla podle Reuters aliance v prohlášení. Nejdříve byl podle ní zničen jen jeden vůz, to ale narušilo skupinu a donutilo ostatní vozy změnit směr. Po tomto zásahu skupinka asi 20 vozů pokračovala velkou rychlostí na jih. NATO zakročilo znovu a poškodilo nebo zničilo asi desítku vozů, dodala aliance.

Kaddáfí byl poté dopaden, přesné okolnosti jeho smrti ale zůstávají nejasné. Jeho tělo povstalci podle agentury AP umístili do mrazicí místnosti v obchodním středisku v Misurátě. Před ním se dnes tlačily davy lidí, aby si diktátorovo mrtvé tělo mohly prohlédnout.

Pramínky krve a škrábance

Podle zpravodaje agentury AP zpola obnažené tělo leželo na zakrvácené matraci v jinak prázdné mrazicí místnosti, kde místní restaurace a obchody obvykle uchovávají potraviny. Na levé straně hlavy prý byla patrná díra po kulce, která tam podle lékaře stále vězí. Díry po kulkách byly podle stejného zdroje patrné také ve střední části hrudníku a v břiše. Na pažích a na hlavě byly zaschlé pramínky krve, po těle byly patrné škrábance.

Kaddáfího manželka Safíja podle televize Ar-Raj sídlící v Sýrii požádala OSN, aby smrt Kaddáfího i jednoho z jeho synů Mutasima vyšetřila. Ar-Raj byla v poslední době jediné médium, které zveřejňovalo Kaddáfího komentáře k situaci v Libyi. Televize uvedla, že Kaddáfího žena je pyšná na odvahu svého manžela a dětí, které se po dobu šesti měsíců stavěly proti čtyřicítce zemí a jejich špionům, a jsou podle jejího názoru mučedníci.

K vyšetření Kaddáfího smrti dnes nové libyjské úřady vyzvala mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Pokud se ukáže, že Kaddáfí byl po dopadení zabit, mohlo by to podle ní představovat válečný zločin.

Není rozhodnuto

Nejasnosti provází také informace o Kaddáfího pohřbu. Ten byl nejprve podle představitele NTC Muhamada Sájiha ohlášen na dnešek v Syrtě. Alí Tarhúní, ministr NTC pro ropu, ale podle agentury Reuters dnes sdělil, že kvůli výběru místa a jiným organizačním záležitostem bude pohřeb o několik dnů odložen. O místě pohřbu a uložení Kaddáfího ostatků zatím nebylo rozhodnuto. Agentura AP později citovala Sájiha, podle kterého by mohl být pohřeb zdržen kvůli vyšetřování okolností smrti, o něž požádal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Tagy: kaddafi Libye osvobození Tripolis

Zdroje: ČTK