Opencard: Zastupitelka chce daňovou kontrolu v Haguess

- Aktuality autor: red

Pražská zastupitelka Jana Ryšlinková (EDS) podala kvůli projektu opencard podnět finančnímu úřadu. Řekla to v pátek s tím, že je jejím cílem daňová kontrola ve firmách Haguess a Allshare.

Obě firmy s neprlůhlednou vlastnickou strukturou se podílely na projektu opencard. 

Ryšlinková upozorňuje na to, že jsou obě firmy majetkově propojeny osobou Jaroslava Turka. Podle zastupitelky firmy v některých případech nepostupovaly podle zákona a neúčtovaly si obvyklé ceny. 

Haguess je podle dříve uváděných informací majitelem softwaru potřebného k provozu projektu. Hlavní město proto firmě platí licenční poplatky. Na licenčních poplatcích Praha přitom jen k polovině loňského roku údajně zaplatila asi 180 milionů korun, což představuje zhruba pětinu nákladů na celý projekt.

Podle zastupitelky ale z finančních toků mezi uvedenými firmami vyplývá, že firma Haguess platí za licenční poplatky firmě Allshare, která pak platí za licenční poplatky ještě další firmě. "Takže tvrzení, že Haguess je majitelem té základní licence, je přinejmenším na vodě," uvedla Ryšlinková. 

Projekt opencard vyšetřují policisté z útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. V úterý si policie z magistrátu odvezla potřebné materiály. Podle Ryšlinkové šlo o všechny materiály, které jsou na magistrátu v souvislosti s opencard k dispozici. 

Opencard už prověřily tři audity, za které Praha zaplatila kolem čtyř milionů korun. Prověrky poukázaly na některé chyby především v počátcích projektu, například nevýhodné smlouvy města s hlavním dodavatelem, firmou Haguess.

Tagy: Praha opencard haguess

Zdroje: ČTK