Opatrný Kreml. Vysledky východoukrajinského referenda respektuje, ale oficiálně je neuznal

- Aktuality autor: Michal Polák

Rusko respektuje výsledky nedělního referenda na východě Ukrajiny. Kreml to uvedl v první reakci na výsledky hlasování v Doněcké a Luhanské oblasti, které vyzněly ve prospěch samostatnosti regionů. Moskva doufá, že se podaří navázat dialog mezi Kyjevem, Doněckem a Luhanskem. Poněkud překvapivé je, že Kreml oficiálně výsledky referenda neuznal.

Zasedání Putina s ruskou vládou

Zasedání Putina s ruskou vládou,zdroj: Profimedia.cz

"Moskva s úctou pohlíží na projev vůle obyvatel Doněcké a Luhanské oblast. Vychází z toho, že praktická realizace výsledků referend proběhne civilizovanou cestou bez jakýchkoli projevů násilí, prostřednictvím dialogu mezi představiteli Kyjeva, Doněcka a Luhanska," píše se v ruském prohlášení. 

"Pokud jde o navázání vnitroukrajinského dialogu, Moskva přivítá jakékoli zprostředkovatelské úsilí, a to i ze strany Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE)," citovala agentura ITAR-TASS z ruského prohlášení. 

"Moskva pozorně sledovala přípravu a uspořádání referend v Doněcké a Luhanské oblasti. Zaznamenáváme vysokou účast obyvatel bez ohledu na pokusy hlasování změřit," praví se v tiskové zprávě Kremlu. 

Referendum je "inspirující"

Ruské vedení zároveň odsoudilo použití síly proti organizátorům hlasování "včetně nasazení těžkých zbraní proti pokojným občanům, které vedlo k obětem na lidských životech," konstatuje Kreml. 

Ruské prohlášení, jak o něm informovala agentura ITAR-TASS, neobsahuje náznak toho, zda Moskva referenda o odtržení a jejich výsledky uznává. Možnost uznání separatistického hlasování neobsahují ani reakce členů ruského parlamentu, kteří se dnes k víkendovému hlasování vyslovili. 

Podle místopředsedy Státní dumy Sergeje Železňaka bylo referendum "inspirující" i pro další ukrajinské regiony, jejichž obyvatelé nejsou ochotni se smířit s nynější "vlnou fašistického násilí a trestných pogromů kyjevské junty". 

Referendum přinutí Kyjev brát mínění východoukrajinských regionů v úvahu

Železňak na Facebooku napsal, že je "ohromen statečností obyvatel Doněcké a Luhanské oblasti". Vyjádřil přesvědčení, že výsledky referenda přinutí Kyjev i světové společenství brát mínění východoukrajinských regionů v úvahu. 

Jeho kolegyně Irina Jarová označila referendum za "hlasování o národním osvobození od kyjevských katanů". Ani její prohlášení ale neobsahuje informaci o tom, jak se Moskva k výsledkům hlasování oficiálně postaví. 

Tagy: Rusko hlasování Ukrajina referendum krize na Ukrajině Doněcká oblast Luhanská oblast

Zdroje: ČTK