Opatrně! Napadl nový sníh a silnice namrzly po celém Česku

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZUJEME. Sněhová nadílka nadále komplikuje dopravu ve Zlínském kraji. Nejvíce sněhu napadlo tradičně na Valašsku, kde silnice pokrývá ujetý sníh od pěti do deseti centimetrů, místy jsou vyjeté dokonce i koleje. Přes noc přitom přibyly další centimetry sněhu, rozbředlý sníh tak pokrývá i vozovky v ostatních regionech Zlínského kraje. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. 

Pozor na cestách!

Pozor na cestách!,zdroj: Mediafax

Silnice ve Zlínském kraji jsou sjízdné, ale jen se zvýšenou opatrností. Noční sněžení přidělalo starosti především nákladním automobilům, které měly problémy v kopcích. Kolem 5:00 byl například kvůli hustému sněžení a sněhovým jazykům pro nákladní auta nesjízdný tříkilometrový úsek mezi obcemi Komňa a Starý Hrozenkov na Uherskohradišťsku. 

V kraji je zataženo, sněží nebo se objevovují sněhové přeháňky. Viditelnost je tak vlivem srážek snížená. Teplota se ráno v regionu pohybovala od minus tří do minus jednoho stupně Celsia.

 

Sníh komplikuje dopravu na silnicích v Pardubickém kraji. Všechny cesty jsou sice sjízdné, ale na vozovkách leží vrstva rozbředlého nebo ujetého sněhu. Informuje o tom Správa a údržba silnic Pardubického kraje. 

Sněhové přeháňky i mlha

Opatrní by měli být řidiči zvláště na Hlinecku, Chrudimsku, v okolí Poličky, Žamberka, Svitav a Lanškrouna. Na Moravskotřebovsku může být sněhová vrstva i zledovatělá. 

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji zataženo, většinou vál slabý vítr. Na mnoha místech sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky či déšť se sněhem. Teploty se pohybovaly v rozmezí od nuly do minus sedmi stupňů.

Namrzlé silnice komplikují od noci dopravu v Karlovarském kraji. Po pondělním oteplení začalo opět mrznout a na silnicích se místy objevuje náledí. Silnice nižších tříd jsou pod vrstvou ujetého nebo rozbředlého sněhu, vyplývá z informací krajských silničářů. Policie upozorňuje řidiče na nehody a odstavené kamiony. 

Komplikace jsou i na hlavním tahu krajem, na silnici R6. "Osobní auto havarovalo ve směru z Karlových Varů na Sokolov u Nového Sedla. Na silnici jsou i odstavené kamiony," uvedl krajský policejní mluvčí Pavel Valenta. 

V Karlovarském kraji se teploty pohybují od minus šesti do minus dvou stupňů. Místy se řidiči mohou setkat se sněhovými přeháňkami i s mlhou.

Nemá cenu sypat, dokud sněží

Sníh komplikuje dopravu v Plzeňském kraji, ve vyšších polohách se tvoří sněhové jazyky. Po nočních přeháňkách a ranních teplotách kolem kolem nuly navíc hrozí tvorba náledí. Sjízdné se daří udržovat silnice v nižších polohách, ve vyšších přibývá úseků, kde je místy protažen jen jeden jízdní pruh. Úplně zavřena je už od pondělí silnice mezi Klenčím pod Čerchovem a Postřekovem na Domažlicku. V kraji je nasazena veškerá technika silničářů. ČTK to řekl dispečer Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Jiří Slapnička. 

"Pořád přes nás přechází sněhové přeháňky, někde silnější, někde slabší. V nižších polohách okolo Plzně a tak do 500 metrů nad mořem se daří udržovat sjízdnost v jakžtakž slušném stavu," uvedl. 

Ve vyšších oblastech regionu a v místech se sněhovou přeháňkou se tvoří závěje a sněhové jazyky. "Takže v těchto místech se silničáři snaží komunikace vůbec zprůjezdnit, nemá cenu sypat, dokud sněží," dodal. Vzhledem k teplotám kolem nuly je vysoké nebezpečí tvorby náledí a ujetého sněhu. Ve vyšších polohách už jsou úseky o délce 50, 100 metrů, kde se daří udržovat průjezdný jen jeden pruh. Uzavřen je úsek na Domažlicku, řidiči ho objíždějí přes Draženov. "Tam ani sněhová fréza nedokázala zajistit sjízdnost v celém úseku, proto bylo lepší silnici zavřít," řekl dispečer. Oproti pondělí se v kraji zmírnila intenzita větru, fouká už jen slabý. V celém regionu ale přetrvává zataženo. 

Na hlavním tahu, dálnici D5, leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, část je mokrá. Rozbředlý sníh po chemickém ošetření leží i na silnicích 1. třídy, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Velký pozor musejí dávat řidiči i na silnicích nižších tříd.

Tagy: Česko doprava nehody komplikace kraje sníh

Zdroje: ČTK