Opakované volby v Krupce - stejný výsledek, stejné pochybnosti

- Aktuality autor: Jan Janula

Výsledky sobotních komunálních voleb v Krupce téměř kopírují loňské hlasování, které soud zrušil kvůli kupování voličských hlasů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Podezření, že jsou voliči znovu upláceni, v sobotu potvrdilo několik svědků.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Volby vyhrálo se ziskem 20,83 procenta uskupení ČSNS 2005 a Šance pro město dosavadního místostarosty Zdeňka Matouše, kterého opozice nejčastěji spojovala s kupčením. Matouš to popíral.

"Svatý" Matouš vyhrál

Voleb se účastnilo 35,02 procenta voličů. Na rozdíl od říjnových voleb se do zastupitelstva dostala se 7,1 procenta i krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), která na sebe ve městě upoutala pozornost dubnovým pochodem po problémovém sídlišti Horní Maršov.

Vítězné uskupení je opět nejsilnější v obou okrscích, do nichž spadá Horní Maršov, i když část hlasů ztratilo ve prospěch údajně spřízněných Sportovců pro Krupku. Součet obou subjektů je ale v obou okrscích prakticky stejný. Podobně je tomu i jinde v Krupce.

Druhá skončila s 14,21 procenta hlasů Zdravá Krupka, třetí ODS dostala 12,57 procenta a po 12 procentech získali Sportovci pro Krupku a KSČM.

Matoušovo uskupení si sice oproti říjnu pohoršilo o jeden mandát, ale jeho pozice v jednadvacetičlenném zastupitelstvu zřejmě spíš posílila. Sportovci, které část místních považuje za spřízněný subjekt, totiž mají o dva mandáty víc než na podzim.

Mandáty  a ztráty

Dohromady mají osm z 21 mandátů a k většině by jim stačilo spojení se třemi zastupiteli ODS nebo KSČM. Silnější je i Zdravá Krupka, která se opakování voleb domáhala. Koaliční partnery ale bude hledat asi jen těžko.

Výsledek zjevně zklamal i aktivisty, kteří se domohli u soudu opakování voleb. "Podlost, korupce a touha po moci zvítězila nad demokratickými hodnotami. Většina občanů Krupky nebyla ochotna obětovat pár minut volného času" uvedl Pavel Horák (VV).

Volby ve čtrnáctitisícovém městečku na okraji Teplic krajský soud zrušil po lednovém verdiktu Ústavního soudu, podle něhož je vyplácení odměn za hlasy nezákonné. Vůle voliče, jenž je zkorumpován, není nezávislá, vyhlásil.

Zástupci opozice se zatím většinou volby znovu zpochybňovat nechystají. Mimo záznam dávali během soboty najevo, že další půlrok bez fungujícího zastupitelstva by městu ublížil. Stížnost na průběh voleb ale chce podat DSSS. Starosta Puchar už také oznámil, že kvůli podezření z machinací podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Opozice vinila před hlasováním Matouše a také Puchara, že se snaží za každou cenu udržet u moci, aby mohli maskovat údajné podvody při stavbě zóny Nové Modlany. "Někdo se snaží, aby se nikdo jiný nemohl podívat do archivu," prohlásil bývalý starosta Pavel Maleček.

Zdroje: ČTK