Opakovaně souzený recidivista dostal za brutální vraždu seniorky doživotí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Vrchní soud v Praze dnes potvrdil doživotní trest vězení recidivistovi Jiřímu Mlíkovi za únorovou vraždu seniorky v Moravanech na Pardubicku. Pětačtyřicetiletý muž podle obžaloby vraždil na vycházce z psychiatrické léčebny. Před soudem tvrdil, že se necítí vinen. Podle soudních znalců je ale nebezpečný, už dříve páchal podobnou trestnou činnost a měl by být izolován od společnosti.

Vrchní soud rozhodnutím potvrdil červnový verdikt Krajského soudu v Hradci Králové. Soud Mlíku potrestal za vraždu, porušování domovní svobody a také neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Doživotní trest uložil s přihlédnutím k tomu, že Mlíka byl v minulosti za podobnou trestnou činnost již potrestán, přičemž si k útokům vždy vybíral slabší lidi.

Jeho jednání vůči tělesně postižené ženě bylo podle soudu zvlášť surové. Mlíka se podle obžaloby do bytu seniorky dostal pod záminkou, že jde zkontrolovat stav vodoměru, následně začal ženu škrtit a do úst ji pak nacpal pomocí vařečky kuchyňský hadr. Z bytu oběti si pak odnesl peněženku, ve které bylo nejméně 1000 korun, a vlakem se vrátil do léčebny na Litoměřicku.

Mlíka byl odsouzen i v Německu

Obžalovaný v léčebně absolvoval ochrannou sexuologickou léčbu po loňském podmínečném propuštění z vězení, do kterého ho v roce 2003 na 12 let poslal hradecký soud za pohlavní zneužití a pokus o vraždu sedmileté školačky ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku. Už v roce 1995 byl Mlíka odsouzen v Německu za pokus o znásilnění dvou žen, propuštěný byl v roce 2001.

Mlíka soudu od začátku tvrdil, že se zločinu na seniorce nedopustil a pardubická policie zmanipulovala důkazy. Podle státního zastupitelství je naopak nutné umístit Mlíku do izolace a ochránit společnost, protože je zřejmé, že předchozí opatření u obžalovaného selhaly. Také soudní znalci vypověděli, že muž je značně nebezpečný.

Podle posledních údajů vězeňské služby pobývá v českých věznicích 42 osob odsouzených k doživotnímu trestu, z toho dvě ženy.

Tagy: soud vražda seniorka doživotí recidivista

Zdroje: ČTK