Omluví se Zaorálek Rittigovi za toho, že jej označil "lupičem"?

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se má osobním dopisem omluvit lobbistovi Ivu Rittigovi za to, že jej spojil se zlatem a penězi nalezenými při policejní razii. Za to, že ho na půdě Sněmovny nazval "lupičem", se ale omlouvat nemusí. Soud Rittigovi takové nepřiznal požadované odškodné ve výši 100 000 korun. Dnes o tom rozhodl pražský městský soud, rozsudek není pravomocný.

Ivo Rittig

Ivo Rittig,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

Zaorálek Rittiga loni v červnu na schůzi Sněmovny spojil s miliony a zlatem, které zabavila policie při razii na Úřadu vlády a dalších místech. Mimo jiné prohlásil, že "v této zemi si prostě všichni lidé šuškají, že pánové Rittig, (Roman) Janoušek a další jsou lupiči". Kritizoval to, že tito "lidé, kteří mají pověst jako Al Capone, komunikovali s Úřadem vlády".

Projev zazněl při diskusi, kterou rozpoutal policejní zásah v souvislosti s kauzou Jany Nagyové (dnes Nečasové), ředitelky kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS). Při prohlídkách bytů a nebytových prostor, které se uskutečnily i u Rittiga a Janouška, policisté zajistili 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata.

Rittig staví žalobu na tom, že zatímco označení "lupič" bylo nepřiměřenou, a tedy nepřípustnou kritikou, tvrzení ohledně milionů a zlata je vysloveně nepravdivé. Ministr argumentuje mimo jiné tím, že Rittigova pověst nebyla dobrá už před projevem, takže ji Zaorálek svými výroky nemohl nijak ovlivnit.

Rittigovo jméno se objevilo v linii policejního prověřování, která sleduje napojení podnikatelských struktur na pražskou politiku a magistrátní finance. Rittiga, Janouška, kontroverzního komunálního politika Tomáše Hrdličku a také někdejšího magistrátního úředníka Jiřího Tomana policie podezírá z ovlivňování veřejných zakázek, praní špinavých peněz a účasti na organizovaném zločinu. Nedávno byl Rittig obviněn v kauze dodávky jízdenek pro pražský dopravní podnik, stíhán je na svobodě.

Tagy: kauza Rittig

Zdroje: ČTK