Omezení přístupu ke zbraním by tragédii v kině nezabránilo, tvrdí Romney

- Aktuality autor: Danica Klein

Republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney vyjádřil v pondělí přesvědčení, že větší omezení přístupu ke zbraním ve Spojených státech by nezabránilo masakru, kterého se dopustil mladý střelec při promítání filmu o Batmanovi v noci na pátek ve státě Colorado. Reagoval tak na volání po složitějším získávání zbraní v zemi, kde je držení zbraní zaručeno ústavou.

"Stále věřím, že ústavní právo na držení zbraní se má zachovat a nevěřím, že nějaké nové zákony by změnily něco na podobných tragédiích," odpověděl podle agentury Reuters Romney novinářům na otázku, zda by se neměly přijmout zákony zakazující internetový nákup munice či omezující prodej poloautomatických zbraní.

Holmes si opatřil zbraně a velké množství nábojů již dva měsíce před činem zcela legálně. Munici objednal přes internet o obdržel ji v nejméně 50 balíčcích adresovaných domů a do školy. V minulosti neměl problémy se zákonem. Policie v jeho bytě na předměstí Denveru také našla výbušniny.

Rozruch proto vyvolalo sdělení úřadů, že univerzita v Denveru obdržela v pondělí dva podezřelé balíčky. Policie balíčky zabezpečila a odvezla. Neupřesnila, co obsahovaly ani zda souvisejí s případem střelby v kině, což jen podpořilo spekulace a obavy z dalšího možného násilí ve městě.

Obavy zdejších i dalších Američanů posílila také pondělní zpráva úřadů, že ve státě Maine policie v neděli zatkla devětačtyřicetiletého muže, který měl v autě vystřižené články o zabíjení v kině v Coloradu, samopal, čtyři pistole a několik krabic s municí. Muž se přiznal, že byl v kině ve městě Saco na novém Batmanovi a měl u sebe v sále nabitou zbraň.

Vztah mezi Holmsem a příbuznými

Americká veřejnost mohla v pondělí poprvé od krvavé střelby v kině vidět čtyřiadvacetiletého Jamese Holmese, který stanul před soudem jako podezřelý z toho, že při půlnočním promítání filmu o Batmanovi z dosud neznámých důvodů postřílel 12 lidí a 58 zranil. Holmes se k soudu dostavil s nabarvenými vlasy na červeno - údajně proto, že se stylizoval do postavy Jokera, který je hlavním protivníkem Batmana.

Advokátka Holmesovy rodiny Lisa Damianiová v pondělí sdělila novinářům, že příbuzní soucítí s rodinami obětí, ale že se k případu nehodlají vyjadřovat. Odmítla podle agentury Reuters upřesnit, jaký je současný vztah mezi Holmesem a jeho příbuznými.

Filmové studio Warner Brotehrs kvůli masakru v Denveru zrušilo slavnostní premiéry snímku Temný rytíř povstal v některých zemích.

V ČR bude film uveden do kin 26. července. Speciální premiéru připravilo o půlnoci ze středy na čtvrtek pražské Bio Oko. Vedení kina uvedlo, že nebude divákům v batmanovských maskách a kostýmech bránit ve vstupu. Organizátoři nicméně chystají "určitá bezpečnostní opatření", jaká prý dělají při každé premiéře.¨

Tagy: romney masakr Denver střelec

Zdroje: ČTK