Olomoucký soud potvrdil mladíkovi devět let za pobodání tří dětí

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Za pobodání tří dětí na sídlišti v ostravské části Zábřeh si sedmnáctiletý mladík definitivně odpyká ve vězení devět let. Rozhodl o tom dnes Vrchní soud v Olomouci, který tím potvrdil rozsudek ostravského krajského soudu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Mladík se proti němu původně odvolal. Tvrdil, že děti nechtěl zabít a žádal nižší trest. Pobodaní chlapci přežili jen díky rychle a odborně poskytnuté pomoci.

"Odvolání obžalovaného jsme zamítli jako nedůvodné. Krajský soud správně posoudil jeho jednání jako pokus provinění vraždy spáchaný na více osobách, navíc na osobách mladších 15 let. Výjimečný devítiletý trest odnětí svobody v rámci sazby pěti až deseti let, jak je možno mladistvému nejvýše uložit, lze označit za přiměřený. Šlo o závažné provinění," řekl dnes novinářům předseda senátu Petr Angyalossy.

Díky rychlé lékařské pomoci žádného z nich nezabil

Podle rozsudku mladík po rozchodu s přítelkyní bezdůvodně zaútočil s nožem v ruce postupně na tři chlapce ve věku 15, 13 a 9 let, přičemž jen náhodou a díky rychlé lékařské pomoci žádného z nich nezabil. Třináctiletého chlapce bodl do jater, ovšem nejvážnější zranění utrpěl nejmladší hoch. Toho útočník bodl celkem dvanáctkrát například do krku, břicha, zad nebo třísel a zranil mu ledvinu, žaludek i plíci. Z místa poté násilník utekl.

Jednání se dnes odehrálo kvůli věku útočníka, kterému bylo v době útoku něco málo přes 16 let, za zavřenými dveřmi. Mladík se snažil soudce přesvědčit, že neměl v úmyslu děti zabít. Chtěl dosáhnout toho, aby byl potrestán pouze za ublížení na zdraví a dostal nižší trest. To však soudci zamítli. "Napadení těch tří chlapců probíhala postupně během necelých 40 minut. Obžalovaný šel cestou směrem k domu, kde bydlela jeho bývalá dívka. V podstatě koho potkal, toho bodal. Vždy se jeho agresivita zaměřila na osoby mladší, slabší, na děti.

Tři útoky byly vedeny ve vražedném úmyslu

Přestože v prvním případě vážně chlapce nezranil tak, jako ve zbývajících dvou případech, je potřeba se na celé jednání dívat kontinuálně. I předtím prohlašoval, že půjde a bude vraždit postupně, koho potká," podotkl předseda senátu. Soudci navíc podotkli, že napadeným dětěm pomohlo to, že se útok stal v zimním období a děti byly teple oblečeny. "Než nůž pronikl do těla, musel proniknout tímto oblečením. I to něco zachránilo z razance tohoto útoku," podotkl předseda senátu.

S rozhodnutím soudu byl spokojen i státní zástupce. "S jeho odvolací námitkou jsem se neztotožnil. Už krajský soud jednoznačně prokázal, že všechny tři dílčí útoky byly vedeny ve vražedném úmyslu. Vrchní soud ve svém rozhodnutí tyto závěry potvrdil," uvedl žalobce Radek Bartoš.

Chce se doučit zedníkem a chovat se řádně

Mladík dnes podle soudce nastoupí z vazby do výkonu trestu, který si bude odpykávat ve věznici pro mladistvé. Podle obhájce mladíka Antonína Černého se hoch dosud choval ve vazbě, kde je nyní téměř rok, vzorně. "Až bude umístěn do výkonu trestu, chce se doučit zedníkem a chovat se řádně, nedělat žádné problémy," uvedl obhájce.

Odsouzený už před pokusem o trojnásobnou vraždu na internetu zveřejnil vlastní písně, kde útoky nožem vyhrožoval. Už z doby, kdy nebyl trestně odpovědný, má za sebou několik přestupků. Především šlo o šikanu a agresivní chování. Ve své výpovědi poukazoval na to, že se narodil do nefungující rodiny. Vychovávali jej jen praprarodiče, kteří se sice snažili na mladíka působit, ale výchovu nezvládli. Nepomohly ani návštěvy výchovného poradce či kurátora. Jeho agresivita postupně rostla a nakonec ze školní šikany přerostla až v pokus o vraždu.

 

Tagy: soud rozsudek

Zdroje: ČTK