Oklahomu zasáhlo zemětřesení. Možná ho způsobila těžba plynu z břidlic

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Americkým státem Oklahoma otřásla v uplynulých dvou dnech série slabých zemětřesení. Podle některých vědců mohou souviset s rozšířenou těžbou břidlicového plynu pomocí takzvaného hydraulického frakování. V pondělí o tom informovala agentura AP.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Seizmologové uvedli, že zemětřesení měla epicentrum několik desítek kilometrů od Oklahoma City. Přístroje ukázaly tři otřesy v sobotu a další čtyři v neděli; většina z nich byla jen velmi slabá - mezi druhým a třetím stupněm. Zemětřesení nezpůsobilo žádné hmotné škody ani zranění. 

Podle některých odborníků může zvýšený počet zemětřesení ve státech Oklahoma a v sousedním Texasu a Kansasu souviset se stále rozšířenější těžbou břidlicového plynu, během níž se do podzemí dostává obrovské množství vody. Při využití metody hydraulického frakování se do vrtu musí pumpovat voda s rozpuštěnými chemikáliemi; její tlak pak v podzemí rozbije horninu, z níž se uvolní plyn. 

Při těžbě se v podzemí hromadí voda, která se dostává do rezervoárů v hloubce tisíců metrů pod povrchem. Vědci se snaží zjistit, zda zvýšený tlak způsobený napumpovanou vodou nemůže otřesy země vyvolávat. Zatím ale nedokážou říci, zda větší počet zemětřesení souvisí s frakováním nebo zda jde o přirozený jev. 

Spojené státy se díky těžbě břidličného plynu staly soběstačné v dodávkách zemního plynu a cena této suroviny se na americkém trhu výrazně snížila.

V evropských zemích naopak převládají obavy z ekologických rizik. Některé evropské země, mimo jiné Česká republika i Francie, proto na využívání frakování uvalily moratorium. Odborníci také upozorňují, že vzhledem k větší hustotě zalidnění nebude v Evropě možné rozvinout těžbu břidličného plynu ve stejné míře, jako je tomu v USA. 

 

Tagy: zemětřesení Oklahoma břidlicový plyn

Zdroje: ČTK