Oklahomu zasáhlo kilometr široké tornádo, nebezpečí stále trvá

- Aktuality autor: Michal Polák

Americký stát Oklahoma zasáhlo v neděli obří, téměř kilometr široké tornádo, kvůli němuž poblíž Oklahoma City zahynul nejméně jeden člověk. Dalších zatím 19 větrných vírů udeřilo do nedělního večera v Iowě a Kansasu, sdělili meteorologové a místní reportéři.

Spoušť po tornádu v Oklahomě

Spoušť po tornádu v Oklahomě,zdroj: Getty Images

Podle televize Fox News zabilo tornádo jednu osobu ve městě Shawnee, východně od Oklahoma City, Policie v Shawnee to podle agentury Reuters zatím nepotvrdila. 

Meteorologové v Oklahomě vydávali po celé nedělní odpoledne a večer sérii stále naléhavějších varování před ničivými větrnými víry. Poslední den týdne se mimořádně rozsáhlý bouřkový systém táhl od severního Texasu a na severu dosahoval až do Minnesoty. 

První velké tornádo udeřilo v blízkosti Wichity v Kanasasu před 16. hodinou místního času. Meteorologové upozorňují na riziko večerního dopadu tornád v jihovýchodním Kansasu. 

Mluvčí meteorologické služby pro centrální oblasti USA uvedl, že kvůli možným mimořádně ničivým tornádům úřad vydal lidem v ohrožených oblastech naléhavé doporučení schovat se do bezpečí. Jde o součást nového systému včasného varování, vypracovaného a testovaného poté, co silné tornádo 22, května 2011 srovnalo se zemí Joplin ve státě Missouri a zabilo 158 lidí. 

Nový systém je podle mluvčího meteorologů Patta Slatteryho vyhrazen pro nejsilnější povětrnostní systémy. Ty se mohou přeměnit v mohutné a kompaktní "supercely" s velmi rychlým větrným prouděním a provázené rizikem náhlých záplav.

Tagy: USA tornádo Oklahoma Oklahoma City

Zdroje: ČTK