Oklahomu opět zasáhlo tornádo, hlášeno je pět mrtvých

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Americký stát Oklahoma po necelých dvou týdnech opět zasáhlo tornádo. Ve městě Oklahoma City a jeho okolí živel udeřil v pátek večer místního času. Hlášeno je podle agentury Reuters zatím pět mrtvých, mnoho zraněných a také velké materiální škody. Zdravotní ošetření potřebovalo kolem 50 lidí, z nichž dva jsou v kritickém stavu.

Městečko Moore týden po tornádu

Městečko Moore týden po tornádu,zdroj: Getty Images

Bouřkový útvar, který Oklahomu zasáhl, se skládal z několika tornád. Podle amerických sdělovacích prostředků oblast Oklahoma City zasáhlo od pátku celkem pět tornád, v nichž vichr doprovázený krupobitím dosahoval rychlosti 145 kilometrů za hodinu. 

Přerušenou dodávkou proudu je postiženo na 170.000 osob. Guvernérka Mary Fallinová řekla, že bouře postihla velmi zalidněnou oblast a udeřila ve chvíli, kdy byl na silnicích silný provoz. Vichr prý obracel na střechu i kamiony. 

Starosta Oklahoma City Mick Cornett prohlásil, že "z důvodů, které mu nejsou jasné, se vydalo na silnice mnoho lidí, což vytvořilo krajně nebezpečnou situaci". Připsal to strachu, který je v lidech po událostech z 20. května, kdy tutéž oblast zastihlo silné tornádo, které zabilo 24 lidí. "Ještě pohřbíváme děti a oběti, emoce jsou stále velmi silné," řekl starosta.

V oblasti hrozí záplavy

V Oklahoma City je po pátku zničeno mnoho aut podél hlavní dálnice a podle dálniční hlídky je několik řidičů nezvěstných. Policisté také našli u jednoho z aut na dálnici mrtvá těla ženy a jejího dítěte. Mnoho lidí bylo zraněno při srážkách automobilů, dálnice byla kvůli nebezpečí pro dopravu uzavřena. 

Letiště v Oklahoma City bylo evakuováno a úřady nařídily cestujícím, aby se schovali v podzemním tunelu. Zrušeny musely být i všechny lety. Záchranné práce brzdí povodně. 

Meteorologická služba nyní pro Oklahomu odvolala pohotovost týkající se tornáda, ale ponechala v platnosti výstrahu kvůli hrozícím záplavám. Vyzvala občany, aby se nevydávali na silnice. Nepříznivou předpověď služba vydala na dnešek pro státy Ohio a Mississippi. 

Fallinová vyjádřila obavy o osud města Moore, které bylo už 20. května zasaženo velmi silným tornádem. Vichr o rychlosti 320 kilometrů v hodině město ničil 40 minut. 

Spojené státy ročně zasáhne v průměru 1200 tornád. Nejčastěji jsou jimi postiženy vnitrozemní státy s rozsáhlými planinami, tedy Texas, Oklahoma a Kansas. Silná tornáda ale zná také přímořská Florida.

Zdroje: ČTK