Oklahoma po smrtícím mega-tornádu počítá mrtvé, Obama slíbil rychlou pomoc

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Mohutné tornádo zabilo v pondělí v americkém státě Oklahoma podle dosavadních úředních zpráv 24 lidí, dalších asi 240 utrpělo během řádění přírodního živlu zranění. Bilance ale nemusí být konečná. Mezi mrtvými a zraněnými je řada dětí. Prezident Barack Obama v Oklahomě vyhlásil stav katastrofy a postiženému státu přislíbil veškerou potřebnou pomoc. Tornádo, které provázel vítr o rychlosti až 320 kilometrů za hodinu, bylo podle meteorologů nejničivější v USA od roku 2011. 

Trosky po tornádu v Oklahomě

Trosky po tornádu v Oklahomě,zdroj: Getty Images

Oklahomská soudní lékařka Amy Elliottová aktuální bilanci označila za dobrou zprávu, neboť předchozí oficiální statistika udávala 51 obětí. Některá objevená těla záchranáři zřejmě započítali v chaotické situaci dvakrát. Vedle úředního počtu mrtvých se v médiích objevily i neoficiální údaje o více než 90 obětech. 

Mocný větrný vír, který zasáhl pětapadesátitisícové město Moore jižně od Oklahoma City, zcela zničil desítky domů a vážně poškodil jednu z místních nemocnic. Tornádo také přímo zasáhlo nejméně dvě školy. Přesný rozsah škod ale prozatím znám není. 

Prezident Obama truchlí nad obětmi tornáda s ředitelkou domácí obrany

Prezident Obama truchlí nad obětmi tornáda s ředitelkou domácí obrany,zdroj:Getty Images

Úřadům se prozatím podařilo s výjimkou tří těl identifikovat všechny mrtvé, mezi kterými je řada dětí. Nejméně sedm dětských těl nalezli záchranáři ve sklepě školy, kterou zaplavila voda. Většině utopených žáků bylo podle Elliottové méně než 12 let. 

Větrný vír podle Národní meteorologické služby (NWS) dosahoval v některých místech šířky až tří kilometrů a NWS ho ohodnotila stupněm F4, což je na stupnici síly tornád druhý nejvyšší stupeň. 

Přeživší hovořili o nejničivější bouři, jakou kdy zažili. Postižená oblast je totiž považována za jakousi křižovatkou tornád. Moore bylo postiženo velkými tornády naposledy v letech 1998, 1999, 2003 a 2010. 

Stav katastrofy, který v Oklahomě nyní platí, umožňuje úřadům rychlejší rozhodování a postižené oblasti efektivnější čerpání pomoci. Obama již do Oklahomy vyslal šéfa Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) Craiga Fugata, který má federální pomoc koordinovat. Vláda podle Bílého domu zvažuje mimo jiné finanční podporu dočasného bydlení či náhrady ztrát nepojištěného majetku.

Tagy: tornádo Oklahoma

Zdroje: ČTK