OKD do konkurzu nepůjde, čeká ho reorganizace, rozhodli jeho věřitelé

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Těžební společnost OKD čeká reorganizace. Ze více než stovky věřitelů se na schůzi u Krajského soudu v Ostravě s ní nesouhlasil jen jeden. Insolvenčním správce zůstává Lee Louda.

Společnost OKD čeká reorganizace, shodli se věřitelé. Ilustrační snímek

Společnost OKD čeká reorganizace, shodli se věřitelé. Ilustrační snímek,zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Usnesení o povolení reorganizace vydá soud v nejkratší možné době, řekl soudce Petr Kula.

Vedení OKD dostalo za úkol sestavit reorganizační plán, který pak budou věřitelé a soud schvalovat. Věřitelé dnes rozhodli také o tom, že insolvenčním správcem zůstane Lee Louda. Změnit správce nechtěl ani jeden přítomný věřitel.

Schválení reorganizace znamená, že podnik bude fungovat dál. Ztrátové šachty se utlumí postupně a také budou postupně propouštění zaměstnanci. Některé doly budou v provozu zřejmě až do roku 2023.

Reorganizaci prosazovali odboráři, vedení OKD, moravskoslezská krajská tripartita i česká vláda, doporučoval ji i insolvenční správce. Konkurz by znamenal prakticky okamžitý zánik firmy a bezprostřední hromadné propouštění.

Zástupci OKD dnes u soudu řekli, že zisková by společnost mohla být na konci roku 2018. Do té doby by se zřejmě zavřely ztrátové doly Paskov a Darkov. Odhad výnosů věřitelů ale podle materiálu zpracovaného OKD i tak činí 2,5 procenta.

Při reorganizaci podnik bude dál fungovat, a tak věřitelé ještě mohou nějakou dobu vydělávat. Další vývoj přitom do značné míry záleží na tom, zda alespoň mírně porostou ceny uhlí.

Tagy: Česko domácí OKD insolvenční soud těžba uhlí těžební průmysl

Zdroje: ČTK