Okamura napsal dopis Zemanovi. Žádá ho o uspořádání mírové konference v ČR

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Předseda hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura vyzývá prezidenta Miloše Zemana, aby uspořádal mírovou konferenci na území ČR, která by se měla zasadit o řešení vyhrocených poměrů mezi Ruskem a Ukrajinou. Kromě zástupců obou znesvářených zemí by se jí měli zúčastnit i představitelé Evropské unie a USA. Okamura kvůli svolání konference napsal Zemanovi otevřený dopis. Šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček je k jeho iniciativě skeptický. 

Tomio Okamura

Tomio Okamura,zdroj: Profimedia.cz

"Vážený pane prezidente, obracíme se na Vás s žádostí o svolání mírové konference mezi Ruskem, Ukrajinou, Evropskou unií a Spojenými státy americkými. Místo setkání by nemusela být automaticky Praha, ale vhodné by byly i Brno nebo Ostrava," píše se v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici. 

"Kéž by svět fungoval tak, jak se předkladatelé tohoto návrhu viditelně domnívají, že asi funguje," sdělil ČTK ředitel hradní diplomacie Kmoníček. Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka již prezident své diplomatické aktivity vyvíjí. "Připomínáme, že v dubnu se uskuteční schůzka Východního partnerství, jejíž případný výsledek nelze předjímat. Z tohoto důvodu je trochu předčasné se k návrhu obsaženém v dopise vyjádřit," řekl Ovčáček. 

Dubnový summit Východního partnerství se uskuteční v Praze. Pozvání na něj platí pro nejvyššího představitele Ukrajiny. Původně byl Zemanem pozván prezident Viktor Janukovyč, k jehož pádu ale vedla vlna demonstrací poté, co odmítl podepsat asociační dohodu s Evropskou unií. 

Pod textem otevřeného dopisu je kromě Okamury podepsán i předseda poslaneckého klubu hnutí Úsvit přímé demokracie Radim Fiala. Podle nich se v Evropě opět začíná uplatňovat silové a nátlakové řešení sporů a šíří se konfliktní atmosféra. Česko je díky své poloze a vztahům s aktéry nynějšího dění na Ukrajině "vhodným místem pro urovnání všech sporů," píší členové Úsvitu. 

"K tomu jistě přispěje i síla Vaší osobnosti a autorita, kterou máte v těchto zemích. Pokud se k takovémuto kroku rozhodnete, bude Vám Hnutí Úsvit přímé demokracie ve všem nápomocno," uzavřeli svůj dopis adresovaný Zemanovi poslanci. 

Tagy: hnutí Úsvit přímé demokracie

Zdroje: ČTK