Oficiální bilance filipínské zkázy: 1744 mrtvých, 2487 zraněných

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 12. 11. 2013 19:29) - Aktuality autor: Danica Klein

Filipínská vláda dnes zvýšila oficiální bilanci tajfunu Haiyan na 1744 mrtvých a 2487 zraněných. Filipínský prezident Benigno Aquino zároveň snížil odhad celkového počtu obětí na 2000 až 2500. Média původně hovořila o 10.000 mrtvých. 

Oběti supertajfunu

Oběti supertajfunu,zdroj: Profimedia.cz

"Údaje, které teď právě mám, jsou o zhruba 2000 (obětech), ale mohou být ještě vyšší," řekl dnes Aquino televizi CNN. "Deset tisíc je, myslím, příliš mnoho," dodal s tím, že původní odhad vyplýval z emocí způsobených dramatickými událostmi. 

Český velvyslanec na Filipínách Josef Rychtar řekl, že ambasáda nemá informace o žádných zraněných Češích. OSN vyzvala dárcovské země, aby shromáždily na pomoc Filipínám 300 milionů dolarů. Záchranné operace v oblasti by měla výrazně podpořit americká letadlová loď USS George Washington s 5000 vojáky a více než 80 letadly a vrtulníky na palubě, která se dnes vydala na cestu k souostroví. 

Supertajfun Haiyan zasáhl východní část Filipín před čtyřmi dny a nechal za sebou mimořádnou zkázu. Do některých oblastí se ještě záchranné týmy vůbec nedostaly. V částech Filipín zůstává přerušená dodávka elektřiny a nefungují mobilní sítě. 

S velkými nadějemi je na Filipínách očekávána letadlová loď USS George Washington, která v noci na dnešek SEČ vyplula z Hongkongu a na souostroví by měla podle Pentagonu dorazit za dva až tři dny. Podobně velké americké plavidlo s vrtulníky schopnými dopravit denně přeživším miliony tun vody, potravin a léků a evakuovat zraněné zachránila množství lidí po asijském cunami v roce 2004, napsala agentura AP. K místu přírodní katastrofy plují podle agentury Reuters i další čtyři lodě amerického námořnictva, stejně tak vysílá jednu ze svých vojenských lodí Británie. 

OSN podle agentury AFP vyzvala dárce k pomoci Filipínám. "Zahájíme plán, který se soustředí na zajištění potravin, přístřešků, zdravotní pomoc, hygienu, odstraňování trosek a ochranu těch nejzranitelnějších. Tento plán vyžaduje 301 milionů dolarů," uvedla šéfka humanitárního programu OSN Valerie Amosová. OSN již dříve oznámila, že vyčlenila se svého nouzového fondu 25 milionů dolarů. Miliony dolarů už se zavázaly poskytnout USA, Británie, Japonsko, Austrálie a další země. Česko přispěje na pomoc Filipínám čtyřmi miliony korun, které dostane filipínský Červený kříž. 

 

Do postižených oblastí zatím dorazilo minimum z pomoci potřebné pro desetitisíce lidí. Její distribuci navíc komplikuje špatné počasí. V regionu prší a meteorologové očekávají během 72 hodin příchod nové tropické bouře či tajfunu, uvedl zpravodajský server BBC News. V nejhůře postiženém městě Tacloban zoufalí lidé rabují obchody. Vláda proto do ulic vyslala obrněná vozidla a stovky vojáků a podle agentury AFP byl ve městě vyhlášen noční zákaz vycházení. 

Podle české ambasády by všichni Češi na Filipínách měli být v pořádku. "Dva Češi, které jsme hledali a neměli jsme spojení, se ozvali, takže v současné době víme o všech, co jsou registrovaní, že jsou v pořádku a nikdo pomoc nepotřebuje," uvedl český velvyslanec Josef Rychtar. "Zítra přijedou lidé z Člověka v tísni, takže jim budeme rovněž pomáhat," doplnil Rychtar. Společnost vyslala na Filipíny tříčlenný tým, který se chce zaměřit i na oblasti, jež nejsou ve středu mediálního zájmu, jako je například východ ostrova Samar a město Guiuan, které leželo jako první v dráze tajfunu. 

Tagy: oběti Filipíny tajfun Haiyan

Zdroje: ČTK