OECD: EU by měla Řecko finančně podpořit

- Aktuality autor: red

Generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría v pondělí vyzval ministry financí Evropské unie, aby ukázali jednoznačnou podporu Řecku.

Země si podle něj účinnou pomoc zaslouží, když předložila radikální plán úsporných opatření, aby snížila rozpočtový deficit. Ten loni činil 12,7 procenta HDP, což je asi dvakrát tolik, než se předpokládalo. 

Řecká vláda socialistů nedávno předložila další plán konsolidace veřejných financí. Počítá především se snížením platů ve veřejném sektoru, se zmrazením důchodů a se zvýšením daní. 

"Řecko si zaslouží podporu, vzhledem k podpůrným opatřením a politickým krokům, které oznámilo," řekl Gurría v rozhovoru s agenturou Reuters. V Aténách mimo jiné jednal s řeckými činiteli a zabýval se i přístupem Řecka k životním prostředí. 

Řekové před koncem loňského roku přiznali, že opakovaně falšovali statistiky. Důvěryhodnost Řecka tak utrpěla šrámy hlavně u jeho věřitelů. Pravidla Evropské unie povolují mít rozpočtový deficit do tří procent HDP, loňský deficit je tedy více než čtyřikrát vyšší, než je povolené maximum. Atény slibují, že letos deficit sníží na 8,7 procenta HDP. 

Finanční pomocí Řecku by se měla zabývat takzvaná euroskupina, což jsou ministři financí eurozóny. Francie ale varovala, aby nikdo nečekal, že ministři přijdou s konkrétními čísly, Německo dokonce zprávy o chystané finanční pomoci Řecku bagatelizuje. 

Na otázku, co by měli ministři EU pro Řecko udělat, Gurría řekl, že by měli dát jasný a přesvědčivý signál podpory, kterému budou trhy rozumět. "Může to být v podobě garancí, nebo v podobě nějakých přímých zdrojů," řekl Gurría. Uvažovat prý lze třeba o odkupu dluhopisů nebo o něčem, co by Řecku pomohlo snížit náklady na obsluhu dluhů. 

Gurría řekl, že Evropská unie těžko najde snadnou odpověď. Poukázal však na to, že Mezinárodní měnový fond má nástroje k tomu, aby si s podobnými problémy dokázal poradit. 

"To by nemělo být tabu. Neexistuje žádný důvod, proč by Řecko nemohlo zvážit možnost, že se obrátí na MMF. Byla by to jedna z možností nebo doplňující řešení," dodal šéf OECD k možnosti, že by Řecko přijalo pomoc, kterou by mu nabídnul měnový fond. Řecko o takové možnosti uvažovalo, ale ostatní evropské státy dávají přednost řešení v rámci eurozóny.

Tagy: EU Řecko podpora finance

Zdroje: ČTK