Odvolací soud zamítl obnovu procesu s Tymošenkovou

- Aktuality autor: Michal Polák

Kyjevský odvolací soud dnes zamítl návrh obhájců vězněné expremiérky Julije Tymošenkové na obnovu procesu v takzvané plynové kauze. Soudkyně Jelena Sytajlová neshledala důvody pro výslech nových svědků a předložení nových dokumentů, které měly prokázat neodůvodněnost trestu sedmi let vězení za údajně nevýhodnou smlouvu na dovoz ruského zemního plynu.

Odvolací soud tak potvrdil správnost veškerých úkonů, které provedl soud první instance. Ten shledal Tymošenkovou vinnou z toho, že podpisem smlouvy způsobila státní pokladně škodu ve výši 1,5 miliardy hřiven (3,4 miliardy korun). Tymošenková veškerou vinu odmítá a tvrdí, že proces je trestem režimu za její opoziční politickou činnost.

Sama odsouzená se dnešního stejně jako úterního líčení nezúčastnila s odvoláním na zdravotní potíže. Expremiérka si dlouhodobě stěžuje na silné bolesti páteře a obviňuje vězeňské zdravotníky, že jí neposkytují náležitou lékařskou pomoc. Lékaři ji podle kyjevského tisku dnes znovu vyšetřili a údajně neshledali žádné chorobné změny, které by Tymošenkové bránily předstoupit před soud.

Státní žalobce dnes prohlásil, že odvolací řízení může pokračovat bez účasti obviněné. Obhajoba má ale opačný názor. Soudkyně Sytajlová rozhodla, že po úterním a dnešním zasedání dá expremiérce ještě třetí šanci na účast v jednání a odročila přelíčení do úterý 20. prosince. Do té doby má Tymošenková absolvovat další zdravotní prohlídku.

Tagy: soud tymosenkova

Zdroje: ČTK