Odtok na Rožmberku je na maximu, na Lipně byl snížen

- Aktuality autor: Danica Klein

Vodohospodáři na jihu Čech jsou připravení na další přívalové srážky. Všechny velké přehrady mají prázdné retenční prostory, řekl hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Štáb dnes precizoval rychlost předávání informací v případě nebezpečí. Odtok na Rožmberku je na maximu, na lipenské přehradě byl v neděli snížen, aby pojal v mezipovodí mezi Lipnem a Krumlovem přívalové deště. Zabránilo se tak vytopení Českého Krumlova, řekl ředitel hornovltavského závodu Povodí Vltavy Zdeněk Zídek. 

Záplavy v ČR

Záplavy v ČR,zdroj: Isifa.com

"Odtok na Rožmberku je na maximu, zvýšit se nemůže, přítok z Lužnice už je nulový, z novořeckých splavů už tam nepouštíme vůbec nic. Všechno ostatní jde jenom z mezipovodí. Je nutné prázdnit i ostatní rybníky, které jsou také na svých maximech, to je v podstatě spojitá nádoba," řekl Zídek ČTK. Přítok do Rožmberka je velký, ale daří se ho odpouštět. Hladina klesla od pátku téměř o 30 centimetrů, nad přelivem je stále zhruba deseti centimetry. 

Na lipenské přehradě Povodí v neděli ráno v očekávání přívalových srážek snížilo odtok ze 130 metrů krychlových na 110. "Myslím, že to bylo velmi šťastné rozhodnutí, protože v noci se těch 20 kubíků nasbíralo v mezipovodí a nebýt snížení, tak se zřejmě to, co jsme nevytopili během celé povodně, vytopilo v noci. Snížení odtoku výrazně pomohlo," konstatoval Zídek. 

V současné době se vodohospodáři nechystají odtok zvýšit. Prázdnit se daří 110 metrů krychlových, přítok je současně 60 kubíků, v noci vzrostl o 20. Je předpoklad, že znovu klesne. "Prázdnění je poměrně masivní. Za hodinu prázdníme teď zhruba o centimetr, takže bychom mohli být na kótě, která byla před povodní do deseti hodin," uvedl ředitel. 

Kraj zatím stále ještě nevyčíslil škody po povodních. Postiženo jimi bylo před týdnem přes 90 obcí. Krizový štáb se tím dnes nezabýval. "Bohužel je to takový mezičas, který teď prožíváme. Teď je důležitější být připraveni na to, co přijde dnes a zítra," uvedl hejtman.

Tagy: přehrada Lipno povodně 2013 Rožmberk

Zdroje: ČTK