Odstupující premiérka Radičová kandidovat na prezidentku nebude

- Aktuality autor: Jan Pastor

Dosluhující slovenská premiérka Iveta Radičová nechce kandidovat na prezidentku ve volbách v roce 2014. Je rozhodnuta z politiky zcela odejít po předčasných parlamentních volbách, které se uskuteční 10. března příštího roku. Prohlásila to ve čtvrtek večer v pořadu slovenské televize Večer pod lampou.

"Já už jsem se jednou k prezidentské kampani přemluvit nechala, a nevyšlo mi to. Myslím, že o prezidentskou kampaň se má člověk pokusit jen jednou a když mu občané řeknou ne, tak to musí respektovat. Mně občané už jednou řekli ne," prohlásila v reakci na svou kandidaturu v roce 2009. Tehdy ale prohrála až ve druhém kole proti nynější hlavě státu Ivanu Gašparovičovi.

Odmítá v útoky na osobní integritu

Radičová popřela, že by za jejím odchodem z politiky, který nedávno ohlásila, byl kalkul související právě s prezidentskou kandidaturou. Chce z politiky odejít po předčasných parlamentních volbách, které se uskuteční příští rok v březnu. Tento termín byl dohodnut poté, co její vláda padla během hlasování o důvěře v rámci rozhodování o slovenské účasti v tzv. eurovalu. V předčasných volbách už Radičová kandidovat nebude a po hlasování opustí i svou mateřskou stranu Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS), kde zastává funkci místopředsedkyně.

Dosluhující premiérka souhlasí, že do politiky patří souboj, ale odmítá v ní útoky na osobní integritu. "Já jsem si uvědomila, že mi sahají na čest. A to je ten zlom, kdy jsem si začala uvědomovat, že to je už překročení mezí, které jako osoba dokážu unést," poznamenala.

Tagy: radičová

Zdroje: ČTK