Odstoupí Babiš při neúspěchu elektronické evidence tržeb?

- Aktuality autor: roj

Pokud nebude elektronická evidence tržeb fungovat, mohlo by to znamenat konec Andreje Babiše ve funkci ministra financí. Podle místopředsedy vlády a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka Babiš svým koaličním partnerům slíbil, že za funkčnost systému bude ručit svou hlavou. Ministerstvo financí ujišťuje, že na přípravu systému bude stačit jen sedm měsíců od začátku platnosti.

Bude Andreji Babišovi do smíchu i ve chvíli, kdy systém ETT nebude fungovat?

Bude Andreji Babišovi do smíchu i ve chvíli, kdy systém ETT nebude fungovat?,zdroj: Profimedia.cz

"Těch sedm měsíců je vůbec proto, aby se dokázaly vysoutěžit některé technické věci," řekl Bělobrádek v České televizi. Sedmiměsíční lhůtu koalici podle něj sdělilo ministerstvo financí, které deklarovalo, že lhůta bude dostatečná.

"Jsem zvědav na ministra financí, který na koaliční radě řekl, že v případě, že to nebude fungovat, tak za to ručí hlavou," dodal ministr. Podle ministerstva financí má elektronická evidence tržeb začít fungovat od poloviny příštího roku.

Evidence tržeb má podle vlády omezit šedou ekonomiku a zamezit daňovým únikům. Podle Babiše má také narovnat podmínky mezi podnikateli, kteří platí daně, a těmi, kteří je neplatí.

Zavedení elektronické evidence tržeb by se mělo od počátku týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, celkem asi 60 tisíc podnikatelů.

O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu, tedy dalších zhruba 250 tisíc podnikatelů. O rozšíření systému na další odvětví by měla rozhodnout následně vláda.

Evidenci tržeb tvrdě kritizuje především pravicová opozice. Předseda ODS Petr Fiala dnes v České televizi zopakoval, že opozice udělá vše pro to, aby zákon vůbec nebyl přijat.

Dosáhnout toho chce "důkladným argumentováním" během třetího čtení ve Sněmovně, tedy obstrukcemi. Obává se, že zákon poškodí živnostníky a malé firmy. Pomůže prý pouze velkým společnostem, kterým odstraní konkurenci.

Tagy: Česko domácí Elektronická evidence tržeb (EET)

Zdroje: ČTK