ODS zvolí nové vedení, Nečas má jako předseda velkou podporu

- Aktuality autor: red

Občanští demokraté si dnes v pražském hotelu Clarion zvolí nové vedení. Už v sobotu v diskusní částí mimořádného kongresu podpořila většina stranických lídrů i řadových delegátů jako nového předsedu Petra Nečase, který převzal vedení strany po rezignaci Mirka Topolánka a po volbách je blízko premiérskému křeslu.

Výrazná obměna čeká další přední posty. Několikrát na sjezdu i před jeho zahájením zazněl požadavek generační obměny.

Ze současných místopředsedů bude obhajovat svou funkci jen David Vodrážka, s vlivným místem v čele ODS se v sobotu rozloučili dosavadní místopředsedové Ivan Langer, Petr Bendl a Petr Gandalovič.

Nominace z regionů do místopředsednické funkce získali Vodrážka, Miroslava Němcová, Alexandr Vondra, Milan Cabrnoch, Jiří Pospíšil, Pavel Blažek, Martin Kuba, Pavel Drobil. Největší šance přitom zřejmě mají Drobil, Blažek a Cabrnoch, za kterými stojí silné krajské organizace.

Nečas uvedl, že mu většina z těchto kandidátů vyhovuje. Náměstka jihočeského hejtmana Kubu by ale ve vedení nechtěl. V sobotu delegáty požádal, aby při volbě dali na vlastní názor a nestali se vazaly zákulisních dohod.
Kongres dnes zvolí i nové tváře širšího vedení - výkonné rady, kontrolní a revizní komise i smírčího výboru.

ODS by po kongresu měla podle Nečase znovu získat důvěru voličů, kterých v uplynulých volbách ztratila 800.000. Jak uvedl, bude mít nelehkou pozici vzhledem k tomu, že jí vyrostla konkurence v pravém politickém spektru. ODS podle něj nicméně má ještě sílu pozici lídra mezi pravicovými stranami obhájit, a to když bude jednotná a vypořádá se s minulými chybami.

Tagy: ODS vedení kongres

Zdroje: ČTK