ODS zveřejní výsledky prezidentských primárek na jihu Čech

- Aktuality autor: Danica Klein

Občanští demokraté dnes zveřejní výsledek stranických prezidentských primárek ve volebním regionu Jih, tedy pro Jihočeský kraj a Vysočinu, sdělil mluvčí ODS Tomáš Bartovský. Volební shromáždění strany pro region Jih začala v pondělí a skončila ve čtvrtek. O pozici kandidáta ODS pro přímou volbu prezidenta se ucházejí místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a europoslanec Evžen Tošenovský.

Členům ODS z regionu se představili oba kandidáti v diskuzi v Českých Budějovicích. "Jako prezident se jasně zasadím o zastavení dnešního trendu eroze demokracie. Vždy jsem odmítal jakékoli alternativní cesty mimo demokracii, které vždy vedou k totalitě," prohlásil Sobotka. Tošenovský uvedl, že chce bojovat o realistický pohled na Evropskou unii. "V EU jsme suverénním, sebevědomým členem, sebevědomou zemí, která se nemusí krčit někde v koutě," řekl spolustraníkům.

Prezidentské primárky ODS se již konaly na východě Čech, v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, a na střední Moravě, v Olomouckém a Zlínském kraji. V Čechách jasně zvítězil se ziskem 404 hlasů Sobotka. Tošenovský dostal 141 hlasů. Na Moravě vyhrál Tošenovský o jediný hlas, když pro něj hlasovalo 295 oprávněných voličů, zatímco pro Sobotku 294. Dohromady tak, zatím ještě bez výsledků z jihu, hlasovalo pro Sobotku 61,5 procenta voličů z ODS a pro Tošenovského 38,5 procenta.

Primárky občanských demokratů pro prezidentské volby pokračují příští týden v Karlovarském a Plzeňském kraji. Uzavřou je na konci června volby v Jihomoravském kraji. Jméno vítězného kandidáta bude oficiálně oznámeno 1. července a potvrdí jej ještě výkonná rada ODS.

Tagy: ODS primarky vysledky

Zdroje: ČTK