ODS: Za rozpad koalice v Praze je odpovědná celostátní TOP 09

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Za rozpad koalice na pražské radnici nese odpovědnost celostátní vedení TOP 09, které kroky svých pražských zástupců podpořilo, řekla dnes novinářům po jednání širšího vedení ODS její místopředsedkyně Miroslava Němcová. Podle Němcové kroky TOP 09 svědčí o nevyspělosti strany a ukazují, že TOP 09 dává přednost poškození ODS před zájmy voličů. Aktuální vyjádření TOP 09 se zjišťuje, předseda strany Karel Schwarzenberg i místopředseda Miroslav Kalousek už dříve nařčení ODS odmítli.

Petr Nečas

Petr Nečas,zdroj: Mediafax

Zastupitelé hlavního města dnes odvolali z funkce primátora Bohuslava Svobodu (ODS). S ním skončili i všichni radní za ODS, občanští demokraté tak po 22 letech odešli v Praze do opozice. Radní za TOP 09 zůstali, nyní strana vyjednává o dalším vládnutí s ČSSD. Pádem Svobody vyvrcholila dlouhodobá krize uvnitř dosavadní pravicové koalice na radnici. 

Předseda ODS a premiér Petr Nečas označil důvody, kvůli kterým pražská TOP 09 vypověděla koaliční smlouvu, za úsměvné až komické. "Je to vytváření kouřové clony za vlastními politickými průšvihy, je to snaha odstranit populárního a dobře pracujícího primátora," poznamenal Nečas. Podle něj TOP 09 přispěla k tomu, že je většina dosavadních radních obviněna v kauze opencard, i k tomu, v jakém stavu se nachází pražský dopravní podnik. 

Zastupitele TOP 09 označil za "politické figurky". Zda bude mít rozpad koalice vliv i na vládní spolupráci ODS a TOP 09, není zatím podle Nečase jasné. "Výmluvné mlčení Karla Schwarzenberga vůči sesazení primátora Bohuslava Svobody, který ho osobně podporoval v prezidentské kampani, jasně ukazuje, že v praktické politice není rozdílu mezi Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem," uvádí v usnesení výkonná rada ODS. 

Vláda je vláda a Praha je Praha

Podle Schwarzenberga začíná osočování mezi stranami už rok před parlamentními volbami. "Bylo by vhodné, aby pan premiér zanechal takového podezřívání. Vláda je vláda a Praha je Praha," napsal v poledne lídr TOP 09 z pracovní cesty v zahraničí, když reagoval na první vyjádření Nečase k situaci v Praze, v němž premiér uvedl, že TOP 09 má sklony k politikaření, které se můžou projevit i na celostátní úrovni. 

TOP 09 vypovězení koalice zdůvodňovala to neschopností ODS spravovat důležité oblasti, především dopravu, finance a majetek. ODS to odmítla, podle ní jde o boj o moc. Obě strany se na novém uspořádání v minulých dnech neshodly. 

Výkonná rada ODS bývalému primátorovi za jeho dosavadní působení v čele Prahy poděkovala. Nečas Svobodu, který patří k jeho dlouhodobým podporovatelům, označil za kvalitního, slušného a erudovaného člověka. Podle něj je to pro Prahu velká ztráta. 

Širší vedení ODS také dnes vyloučilo ze strany dva pražské zastupitele Bohumila Zoufalíka a Ivana Vinše, kteří na rozdíl od ostatních zastupitelů ODS neopustili zastupitelský sál, když se jednalo o odvolání primátora Svobody. Zastupitelé ještě před výkonnou radou uvedli, že na své členství rezignovali.

Tagy: ODS TOP 09

Zdroje: ČTK