ODS v Praze 1: V případě koalice se Dvořák vzdá mandátu

- Aktuality autor: red

ODS se v Praze 1 snaží zachránit své naděje na účast v radniční koalici. Dosavadní starosta Filip Dvořák a místostarosta Michal Valenta navrhují, že se v zájmu dohody s Věcmi veřejnými vzdají zastupitelského mandátu, sdělil Dvořák.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Věci veřejné totiž s ODS v Praze 1 odmítly spolupracovat, nelíbí se jim minulost Dvořáka, Valenty a bývalého představitele radnice Jana Bürgermeistera. Již na začátku týdne ODS nabídla, že tyto své představitele nenavrhne do placených funkcí, u TOP 09 a VV ale neuspěla.

O společné koalici v Praze 1 vyjednává vítězná TOP 09 s Věcmi veřejnými, ČSSD a Stranou zelených. Podle lídra TOP 09 Oldřicha Lomeckého jsou jednání na dobré cestě k uzavření koalice. V takovém případě by ODS musela odejít do opozice.

ODS navrhla společnou koalici s TOP 09 a VV

S tím se ale občanští demokraté nechtějí smířit. Již v pondělí proto navrhli společnou koalici s TOP 09 a VV a slíbili, že Dvořák, Valenta a Bürgermeister nebudou nominováni na funkci radních. Lomecký ale odmítl koaliční jednání s ostatními stranami přerušit. Návrh měl podle něj přijít dříve.

ODS neuspěla ani u VV. Jejich představitelky označily takovou změnu za nevěrohodnou, vliv Dvořáka a ostatních by se podle nich neomezil.

"Dvořák: Výsledky voleb potvrdily podporu pro ODS"

ODS proto nyní navrhuje, že Dvořák s Valentou vůbec do zastupitelstva neusednou. "Výsledky voleb potvrdily jak podporu pro ODS v Praze 1, tak pro mne i Michala Valentu, přesto jsme v zájmu vzniku pravicové koalice připraveni zříci se svých mandátů v zastupitelstvu Prahy 1," uvedl Dvořák.

ODS dosud radnici vládla společně se sociální demokracií. V zastupitelstvu ale nyní společně většinu složit nemohou. Naopak TOP 09, VV a SZ v něm dají dohromady 20 hlasů, sociální demokracie by zajistila dalších šest. Zastupitelstvo na Praze 1 je pětatřicetičlenné.

Tagy: ODS dvorak vv spolupráce

Zdroje: ČTK