ODS, TOP 09 a VV uzavřely vyjednávání o školství a kultuře

- Aktuality autor: red

Lídři rodící se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) dnes uzavřeli kapitolu programového prohlášení věnovanou školství, církvím a kultuře. Shodli se, že příští rok navýší platy učitelů o 2,1 miliardy korun.

V roce 2012 naroste fond na platy v regionálním školství o další čtyři miliardy, pak budou příspěvky do fondu na tři roky zmrazeny. Otazník visí nad projektem státních maturit.

Vyjednávači tak po čtyřech týdnech uzavřeli šestou ze sedmi kapitol programu budoucí vlády. Dořešit zbývá jen problematiku zdravotnictví. Politici ji chtějí uzavřít po nadcházejícím svátečním prodlouženém víkendu. Definitivně dořešit musí i otázku památkové péče, která bude součástí kapitoly programového prohlášení věnované školství, církvím a kultuře.

Premiér a šéf ODS Petr Nečas dnes také oznámil, že jeho kabinet sníží státní podporu stavebního spoření cestou jednorázové srážkové daně. Podle Nečase bude možné omezit státní podporu až od roku 2012, tedy připisovanou klientům za rok 2011. Stát by měl ze stavebního spoření, kde chce zdanit připisované úroky a omezit 50procentní daní státní příspěvek na 1500 korun ročně ze současných 3000 korun, získat až sedm miliard korun. Zásahy do již uzavřených smluvních vztahů odmítla ČSSD.

Navýšení peněz ve školství půjde především ve prospěch platů učitelů základních a středních škol. Zatímco částka 2,1 miliardy korun pro příští rok bude přesunuta z rozpočtu ministerstva obrany, o zdroji čtyř miliard pro rok 2012 nebylo zatím rozhodnuto. Nápad kandidáta na ministra školství Josefa Dobeše (VV) na náborový příspěvek 180.000 korun pro absolventy pedagogických škol při vstupu do zaměstnání není podle Nečase součástí koaliční smlouvy. Nicméně podle Dobeše na něj budou v rozpočtu školství peníze.

Politici se dnes rovněž domluvili, že do konce srpna rozhodnou o tom, zda studenti už v příštím roce budou skládat státní maturitu. S definitivní platností o tomto projektu rozhodne výsledek jeho podzimní generální zkoušky. Nečas je osobně přesvědčen, že tyto maturity nebudou. Příprava zkoušek přitom stála od roku 2000 už 342 milionů korun, jen generálka přijde na dalších 140 milionů.

ODS, TOP 09 a VV se dnes shodly také na tom, že část výnosu z loterií bude použita na podporu sportovních aktivit mládeže a dětí. Chtějí také zavést srovnávací zkoušky pro žáky pátých a devátých tříd základních škol. Už dříve se vyjednávači shodli na odloženém školném, jehož maximální výše by měla být 20.000 korun za rok.

Koaliční předáci považují za nezbytné v co nejkratší době vyřešit otázku vztahů a majetku mezi státem a církvemi, aby mohly být církve a náboženské společnosti nezávislé na státu. Podle Nečase tento krok pomůže rozvoji měst a obcí, jejichž majetky jsou kvůli církevním restitucím blokovány. Vyjednávači dnes sice nepřijali žádné zásadní stanovisko, shodli se nicméně, že je třeba konat.

ODS navrhuje, aby se vláda snažila vyrovnat s církvemi do konce volebního období podle materiálu připraveného vládou Mirka Topolánka. Podle dohody z roku 2007 se měla církvím navrátit asi třetina majetku zabaveného komunisty, zbytek měla nahradit částka 83 miliard korun vyplácená po dobu 60 let, i s úroky mělo jít o 270 miliard korun. Proti dohodě se tehdy postavila levice a bývalý poslanec ODS Vlastimil Tlustý.

Dnes pokračovalo i vytváření orgánů povolební sněmovny. Strany do dnešních 15:00 předložily návrhy na nominace poslanců do sněmovních výborů. Příští týden je schválí dolní komora jako celek.

Podle neoficiálních informací by prezident Václav Klaus mohl nový kabinet jmenovat okolo 12. července, o důvěru sněmovny by se pak vláda mohla ucházet kolem 10. srpna.

Tagy: ODS kultura vv

Zdroje: ČTK