ODS tlačí na vládu, aby návrhy levice odmítla veřejně

- Aktuality autor: red

ODS chce, aby vláda některé levicové návrhy odmítla ve veřejném prohlášení. Nebudou jí přitom prý zřejmě stačit jen slova premiéra Jana Fischera.

Má jít o stanovisko vlády jako celku, na kterém by se měl kabinet usnést. Řekl to místopředseda strany Petr Nečas.

Ministr vnitra Martin Pecina dal ale v médiích najevo, že ministři nominovaní do vlády ČSSD budou prosazovat, aby vláda k některým návrhům zaujala neutrální postoj.

Návrhy, které chce ODS zablokovat, už vláda na stole měla a vyjadřovala se k nim. Nyní jsou v rukou parlamentu. ODS odmítá 13. důchody, zrušení poplatků ve zdravotnictví a změny v současné podobě nemocenské, včetně opětovného proplácení prvních tří dnů.

Po vládě žádá ODS také negativní stanovisko k zavedení šrotovného a novele služebního zákona. K některým z těchto návrhů se Fischerův kabinet postavil neutrálně. "Chceme, aby vláda veřejně, jasně a zřetelně řekla, že ty normy jsou pro ní nepřijatelné, protože zvyšují deficit veřejných financí," řekl Nečas.

Negativní stanovisko vlády podle něj může zaznít například ve sněmovně nebo na tiskové konferenci. "Žádáme to od vlády jako orgánu, to znamená že vláda musí přijmout příslušné usnesení," dodal. Pro vládu je to ale obtížná situace, protože potenciálně stejně silný vliv jako ODS na ni má i ČSSD.

Mluvčí vlády Roman Prorok dnes zdůraznil, že vláda už se k návrhům, které ODS kritizuje, vyjadřovala. Zatím podle něj není jasné, zda se kvůli nim úřednický kabinet bude znovu scházet. Pecina podle Lidových novin uvedl, že ministři nominovaní ČSSD se nechtějí stavět proti některým návrhům, například na vyplacení 13. důchodu či zrušení zdravotnických poplatků.

"Nebudeme hlasovat proti. Budu prosazovat, abychom zaujali neutrální stanovisko, řekl. Fischerův kabinet již dříve odmítl předlohu KSČM na zrušení poplatků ve zdravotnictví, které ale se zvyšováním schodku rozpočtu nesouvisí.

Vláda naopak nedala stanovisko k obdobné poplatkové novele ČSSD a k sociálnědemokratickému návrhu na vyplacení mimořádného důchodu příští rok. Na šrotovné nedala současná vláda do rozpočtu ani korunu. K novele služebního zákona a komunistickému návrhu na proplácení prvních tří dnů nemoci se vyjadřovala ještě vláda Mirka Topolánka. Oba tyto návrhy odmítla.

Tagy: ČSSD Vláda ODS fischer

Zdroje: ČTK