ODS: Sociální demokracie zadlužuje kraje

- Aktuality autor: Danica Klein

ODS bude v podzimních krajských volbách klást stejně jako na centrální úrovni důraz na rozpočtovou odpovědnost, zdůrazňovat ale chce i témata specifická pro jednotlivé kraje. Všichni by se podle ní měli vyvarovat spolupráce s KSČM. Na tiskové konferenci dnes občanští demokraté představili kandidáty na hejtmany a hejtmanky.

Předseda ODS a premiér Petr Nečas přitom uvedl, že sestava ODS prošla obměnou, což dokazuje, že strana má dostatek kvalifikovaných a slušných lidí. ODS chce nahradit v krajích jednobarevnou převahu ČSSD.

"Máme starost o vytváření pracovních příležitostí, chceme, aby byl dostatek pracovních míst, aby se podporovalo podnikání, a chceme zastavit nebezpečnou tendenci k zadlužování krajů," prohlásil Nečas.

Typická ukázka

Šéf ODS se při představování regionálních lídrů ODS zmínil o korupční kauze bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, který je vazebně stíhán. Středočeský kraj podle premiéra není výjimkou, nýbrž typickou ukázkou krajské politiky v dresu ČSSD, a to v míře zadlužování, kultu osobnosti a papalášského stylu. K tomu přičítá předseda vlády problémy Středočeského kraje v důsledku tamní spolupráce ČSSD s komunisty."Středočeský kraj je typická ukázka, nikoliv výjimka v krajské politice sociálních demokratů," zdůraznil předseda ODS.

Krajské volby nechce Nečas vnímat jako referendum o centrální vládě. Připomenul, že před čtyřmi lety sice sociální demokraté volby vyhráli s celostátním tématem zdravotnických poplatků, zrušit je ale nedokázali. ODS chce jít do voleb s tématy, která budou propojovat centrální a regionální dění, základem bude rozpočtová odpovědnost a konec zadlužování krajů.

Barva podzimu bude modrá

Na krajské úrovni bude podle Nečase ODS "preferovat tam, kde to bude možné," spolupráci se stranami od politického středu doprava. "Bude samozřejmě záležet na konkrétních okolnostech, volebních výsledcích, na vyjednávání," uvedl. Zcela předseda občanských demokratů vyloučil spolupráci s KSČM, která prý na svém posledním sjezdu potvrdila svou nereformovatelnost. ODS k podobnému závazku na všech úrovních vyzvala i ostatní české politické strany.

"ČR si nezaslouží opakování oranžové cunami, navíc protože v letošním roce by se evidentně jednalo o oranžovou s výraznými rudými odstíny," řekl předseda ODS Cílem jeho strany je dosáhnout lepšího výsledku než před čtyřmi lety, Nečas ale neodpověděl na otázku, na kolik hejtmanských křesel by strana mohla podle jeho názoru dosáhnout. ODS si podle něj uvědomuje, že není před volbami v lehké pozici, protože nese hlavní vládní odpovědnost a dělá mnohdy velmi nepopulární politiku.

Koncept své předvolební kampaně ODS nyní stále ještě dolaďuje, proto podle Nečase zatím není možné přesně vyčíslit očekávané náklady. Bude mít i "jistou celostátní linku", ovšem zaměřenou na taková témata, která život v krajích reálně ovlivňují. "Ano, tato volební kampaň bude skromnější, než byly předcházející volební kampaně," připustil Nečas.

Lídři kandidátek samotní byli dnes před novináři optimističtí. "Barva podzimu bude modrá," řekl například Ota Benc z Vysočiny. Raduan Nwelati ze Středočeského kraje slíbil v první řadě "minimalizovat škody po čtyřech letech vládnutí Rathovy mafie", jiní kandidáti slibovali především zlepšení dopravní infrastruktury, lepší podmínky pro podnikání či turistiku nebo zajištění péče o seniory i rodiny s dětmi.

Tagy: ČSSD ODS ekonomika finance kraje

Zdroje: ČTK