ODS si zvolila nové místopředsedy Zahradil, Kupka, Tošenovský a Novotný. Poražený je Pospíšil

- Aktuality autor: Michal Polák

Prvním a statutárním místopředsedou ODS byl zvolen europoslanec Jan Zahradil. Získal 294 hlasů a porazil exministra spravedlnosti a poslance Jiřího Pospíšila, kterému delegáti dali 193 hlasů. Řadovými místopředsedy byli v prvním kole volby zvoleni starosta středočeské obce Líbeznice Martin Kupka a europoslanec Evžen Tošenovský, v druhém pak senátor Miloš Vystrčil.  Posledním místopředsedou ODS se stal primátor Olomouce Martin Novotný. Zvolen byl až ve třetím kole druhé volby v noci na dnešek. 

Jan Zahradil

Jan Zahradil,zdroj: isifa/Lidové noviny/TOMAS HAJEK

Ve třetím kole nedostal ani dosavadní místopředseda Jiří Pospíšil ani politolog Petr Sokol nadpoloviční počet hlasů. Vyhlášena tak byla nová volba, do které byli z pléna nominováni noví kandidáti. Celkem zaznělo deset jmen, polovina se nominace vzdala. Z volby odstoupil i Pospíšil, který tak ve vedení ODS končí. V něm tedy nezůstane nikdo z dosavadního vedení strany. 

O poslední post se utká předseda pražské ODS Filip Humplík, náměstek primátora Hradce Králové Martin Soukup, senátorka Daniela Filipiová a znovu se do souboje vrátila starostka obce Obrnice na Mostecku Drahomíra Miklošová a primátor Olomouce Martin Novotný, který se v první volbě nominace vzdal. 

Volba nemá vliv na můj vztah s Pospíšilem

Zahradil po svém zvolení poděkoval za podporu a řekl, že je rád, že s Pospíšilem nevedli kampaň proti sobě. Podle Zahradila se už před volbou shodli na tom, že výsledek nebude mít vliv na jejich vztah. Prvním krokem Zahradila bude předložení koncepce volební kampaně pro volby do Evropského parlamentu, do kterého chce Zahradil znovu kandidovat. "Pokud by grémium nebo předseda nebo výkonná rada usoudila, že v případě neúspěchu je třeba, abych funkci dal k dispozici, tak to udělám," řekl Zahradil. 

Pospíšil se v nominačním projevu nepřímo opřel do Zahradila, když řekl, že post prvního místopředsedy má být funkcí na plný úvazek. Zahradil jako europoslanec tráví část své práce v zahraničí. Podle Zahradila je to ale otázka dobré organizace práce. Zahradil na rozdíl od Pospíšila považuje funkci prvního místopředsedy za politickou. Podle něj by ODS měla zlepšit komunikaci s médii.

Tagy: ODS Olomouc kongres

Zdroje: ČTK