ODS si o víkendu zvolí nového předsedu, favoritem je Fiala

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Občanská demokratická strana si o víkendu na kongresu v Olomouci zvolí nové vedení. Favoritem na předsedu strany je bývalý ministr školství Petr Fiala, který dostal nominaci na většině krajských sněmů. Utká se pravděpodobně s europoslancem Edvardem Kožušníkem, kterého na předsedu nominoval jeho domovský Liberecký kraj. Kandidaturu před časem ohlásila i dosavadní místopředsedsedkyně Miroslava Němcová. Úřadující předseda ODS Martin Kuba na žádné posty ve vedení kandidovat nebude.

Petr Fiala

Petr Fiala,zdroj: isifa/MAFRA/JIŘÍ SALIK SLÁMA

Bývalého rektora Masarykovy univerzity Fialu zatím podpořili straníci ve většině krajů, Kožušníka v jednom. Některé kraje nedoporučily nikoho, nominaci ale mohou jejich delegáti vznést i přímo na kongresu. Dnes bude o nominacích jednat ještě sněm v Plzeňském kraji. 

Němcová svou kandidaturu oznámila krátce po volebním debaklu ODS v podzimních sněmovních volbách, v kterých bývalá nejsilnější strana získala jen 7,7 procenta hlasů a jako v pátá zůstala v opozičních lavicích. Němcová ale na rozdíl od ostatních kandidátů na předsedu neobjížděla krajské sněmy a nežádala o podporu. Ke své kandidatuře se už několik týdnů nevyjadřuje. Její asistentka, na kterou má Němcová přesměrovaný telefon, dnes řekla, že kandidatura Němcové trvá. Dá se ale očekávat, že by Němcová mohla souboj o předsednický post přímo na kongresu vzdát. 

Boj se pravděpodobně svede především o místopředsednické posty. O křeslo prvního a zároveň statutárního předsedy chce usilovat dosavadní místopředseda a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a europoslanec Jan Zahradil. ODS má nyní čtyři řadové místopředsedy. Nominaci na tyto posty má více než deset lidí, například senátoři Miloš Vystrčil a Jaroslav Kubera, starosta Líbeznic u Prahy a někdejší mluvčí vlády Martin Kupka, vysokoškolský pedagog Petr Sokol, Čechoital Alexander Bellu, europoslanci Oldřich Vlasák a Evžen Tošenovský, primátor Olomouce Martin Novotný, či bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda. 

Delegáti kongresu, který se symbolicky odehraje v Olomouci, tedy v místě, kde byla ODS v roce 1991 založena, by mohli jednat také o změně stanov. Fiala bude pro lepší stranické rozhodování navrhovat zúžení výkonné rady ODS, která by se z nynějších zhruba 40 členů měla zmenšit asi na polovinu. Každý kraj by v ní měl nově jen jednoho zástupce. Fiala by chtěl, aby ve straně vznikl také nový zhruba stočlenný orgán, který by sloužil pro komunikaci s regiony. 

ODS na kongres oproti tradicím nepozvala nikoho ze svých bývalých předsedů. Zdůvodnila to tím, že jednání má být ryze pracovní. Mezi delegáty tak nebude ani exprezident a zakladatel ODS Václav Klaus, ani bývalí premiéři Mirek Topolánek a Petr Nečas. Klaus v minulých dnech v médiích uvedl, že i kdyby byl pozván, nepřijel by. 

Dvoudenní kongres je kongresem mimořádným. Svolán byl po loňské rezignaci bývalého předsedy Petra Nečase a propadu strany ve sněmovních volbách. Dosavadní vedení bylo s dvouletým mandátem zvoleno v listopadu 2012. 

Tagy: ODS

Zdroje: ČTK