ODS se topí a prosí Klause o záchranu. Vyslyší je?

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 8. 2013 16:50) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Předseda ODS Martin Kuba i šéfka Sněmovny Miroslava Němcová chtějí před volbami spolupracovat s bývalým předsedou strany a exprezidentem Václavem Klausem. Jeho návrat do vedení strany je ale podle nich nereálný. Řekli to novinářům při příchodu na jednání širšího vedení ODS. Kuba se kvůli tomu s Klausem v příštích dnech sejde. Dlouholetý Klausův tajemník na Hradě Ladislav Jakl dnes řekl, že je možné, že by Klaus návrat zvažoval. 

Václav Klaus

Václav Klaus,zdroj: Profimedia.cz

Podle Kuby by sblížení Klause s ODS bylo prospěšné, rozhodnutí ale bude na Klausovi. Klaus se se stranou v minulosti rozešel, vymezoval se i proti bývalému vedení strany. 

"Je pravděpodobné, že by ODS uměl zásadně pomoci. Ale vůbec si nejsem jist, jestli ODS o nějakou záchranu ještě stojí," uvedl Jakl, člen správní rady Institutu Václava Klause. Exprezident sám se k hlasům v ODS nevyjádřil. 

"Nějaké sblížení by bylo velmi vhodné, ale bavme se o té formě," řekl novinářům Kuba. Na dotaz, zda by se mohl Klaus vrátit i do vedení strany, řekl: "Myslím, že to jsou představy, které se hezky čtou v novinách, ale nejsou příliš reálné. Je třeba hledat formu spolupráce, ale takto si myslím na ni není připraven ani Václav Klaus, ani ODS." 

S návratem Klause do vedení nepočítá ani Němcová. "Chceme s ním spolupracovat na co nejširší možné bázi, ale nemyslím si, že jeho návrat do vedení je správný," poznamenala. 

Podle politologů Tomáše Lebedy a Daniela Kunštáta, které oslovila, muže však Klaus ODS spíše uškodit, než pomoci. 

Dříve se mluvilo například o tom, že by Klaus mohl za ODS v příštím roce kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu. 

ODS je podle politologů v krizi, podle Kuby je v nejsložitější situaci ve své historii. Širší vedení strany proto nyní o současné situaci diskutuje. Uvažuje se o také tom, že by tváří ODS pro předčasné volby byla Němcová, která byla i kandidátkou na premiérku bývalé koalice ODS, TOP 09 a LIDEM. Na dotaz, zda by byla ochotna být tváří strany pro předčasné volby, při příchodu řekla: "O tomhle se teď jdeme radit." 

Podle Kuby není reálné, že by se do voleb sešel volební kongres a měnilo se dosavadní vedení strany. "Jsme v časově takové situaci, že nelze cokoliv měnit, ODS se musí připravit na volby," poznamenal Kuba. 

Vedení by se nyní mělo zabývat také návrhy na vyloučení poslance Jana Floriána a lobbisty Tomáše Hrdličky ze strany. Florián společně s kolegou Tomášem Úlehlou ve středu nehlasoval proti vládě Jiřího Rusnoka a porušil tak dohodu stran bývalé koalice. Za změnou názorů obou poslanců měl podle některých spekulací stát právě Hrdlička.

Tagy: krize v ODS

Zdroje: ČTK