ODS se opět podařilo přerušit jednání o mateřské a nemocenské

- Aktuality autor: red

Sněmovna opět kvůli obstrukcím ODS přerušila jednání o návrhu KSČM, který měl zvýšit mateřskou na úroveň roku 2009 a zrušit třídenní čekací lhůtu u nemocenské. Návrh je už v závěrečném čtení.

Místopředseda ODS Petr Nečas ovšem v diskusi hovořil tak dlouho, až předsedající jednání přerušil kvůli projednání jiných pevně zařazených bodů. Kdy se poslanci k novele vrátí, není jasné.  Nedostane se už ani na návrh lidovců, který měl také zvýšit mateřskou, stejně jako návrh komunistický. Novela byla zařazena na dopolední jednání.

Vlastní novelu týkající se mateřské mají totiž ve sněmovně tři politické strany včetně ČSSD. "Jsou to obstrukce. Myslím, že každý si udělá představu o politice ODS, že je to jenom politika destrukce, nic jiného," komentoval projednání návrhu předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Taktiku obstrukcí už přiznala i ODS sama, byť se tomu ještě v úterý bránila. Dokonce vyzvala k podobné taktice i ostatní nelevicové strany. "Vyzýváme i ostatní menší demokratické strany, zejména TOP 09, aby nás podpořily v odpovědném přístupu a obraně před dalším zadlužováním,“ řekl předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. Lidovcům se ovšem takové jednání nelíbí.

Jednání o zákonu bylo už dvakrát přerušeno. Poprvé minulou středu, kdy občanští demokraté poukázali na to, že v sále není ani premiér, ani žádný místopředseda vlády, a sněmovna proto nemůže jednat. Předsedající nakonec jednání přerušil.

V pátek se pak ODS podařilo předřadit před novelu o mateřské a nemocenské jiný zákon, kvůli němuž se na tuto novelu nedostalo včas a poslanci o ní nemohli rozhodnout. Levice se pokusila obstrukce ODS omezit. Schválila, že v diskusi může každý poslanec hovořit nejdéle 10 minut a vystoupit může nejvýše dvakrát.

Na Nečase se ovšem vztahovala výjimka, protože přednášel stanovisko poslaneckého klubu. Hovořil téměř hodinu, mimo jiné o historii nemocenské a o situaci v jiných zemích.

Návrh na zvýšení mateřské i zrušení karenční doby kritizuje ODS dlouhodobě. Podle ní oba neúměrně zvýší schodek rozpočtu pro letošní rok. Nečas ve svém vystoupení opakovaně poukazoval na to, že zavedení karenční lhůty přineslo státu úspory. Snížení mateřské bylo schváleno v září ve vládním úsporném balíčku, a to z původních 70 procent vyměřovacího základu na 60 procent.

Novela by ji měla zvýšit zpět na původních 70 procent. Podporu této novele naopak deklarují sociální demokraté, komunisté a lidovci. Kdy bude jednání o novele pokračovat, není zřejmé. Odpoledne se budou poslanci zabývat pevně zařazenými body, mezi nimiž je například novela zákona o loteriích či novela obchodního zákoníku.

Tagy: poslanci ODS obstrukce materska

Zdroje: ČTK