ODS se chlubí. Obstrukcemi prý zabránila zvýšení schodku

- Aktuality autor: red

Občanští demokraté ohlásili úspěch své obstrukční taktiky v Poslanecké sněmovně. V posledních měsících se prý poslancům ODS podařilo zabránit zvýšení schodku státního rozpočtu o 20 miliard korun.

Podle šéfa klubu ODS Petra Tluchoře toho dosáhli tím, že blokovali přijetí levicových návrhů. V neděli 21. března uplyne datum, po kterém by už sněmovna levicové normy po očekávaném vetu nestihla projednat.

Obstrukční taktiku může použít v PS každá strana prakticky bez omezení. S trochou nadsázky se dá říci, že kdyby se některé politické partaji nelíbila její prohra ve volbách, může obstruovat čtyři roky a blokovat legislativní činnost sněmovny. ČSSD označovala obstrukce ODS za formu stávky.

"Podařilo se udržet výši schodku státního rozpočtu téměř na stejné výši, jak to navrhovala vláda. Je to nesporný úspěch za daného rozložení sil," podotkl Tluchoř. Po 21. březnu už by nynější sněmovna poté, co by zákony vrátil Senát i prezident, nestihla tato veta přehlasovat, připomněl.

V posledních třech měsících poslanci ODS dlouhými projevy a dalšími "triky" v rámci jednacího řádu sněmovny zdržovali projednávání levicových návrhů na zrušení poplatků u lékaře, proplácení prvních tří dnů nemocenské, takzvaný 13. důchod či zrušení stropů na platby sociálního a zdravotního pojištění. Zabránit se jim nepodařilo jen návrhu na zvýšení mateřské na loňskou úroveň, tato norma nyní leží v Senátu. 

Podle Tluchoře se v květnových parlamentních volbách budou moci lidé sami rozhodnout, jaké podobě správy země dají přednost.

Zdroje: ČTK