ODS pravděpodobně nepodpoří rozpuštění Sněmovny

- Aktuality autor: Michal Polák

Poslanci ODS v úterý zřejmě nepodpoří rozpuštění Sněmovny. Podle místopředsedkyně strany Miroslavy Němcové jim vedení doporučilo hlasovat pro, pokud budou schváleny některé zákony. A to se nestalo, dodala Němcová. I přesto by pro rozpuštění Sněmovny mohlo být potřebných 120 hlasů, protože podle dřívějších informací návrh podpoří poslanci ČSSD, TOP 09 a KSČM, kteří mají dohromady 122 hlasů.

Představitelé strany ODS

Představitelé strany ODS,zdroj: ODS

Němcová před dnešním jednáním výkonné rady ODS novinářům řekla, že širší vedení strany zřejmě nebude poslancům doporučovat, jak mají v úterý hlasovat. "Výkonná rada už minule sdělila svůj názor, že pokud budou odhlasovány zákony, na kterých nám záleží, že by jim doporučila hlasovat pro. Legislativní proces uzavřen není, takže pro poslance je to jednoznačné sdělení," řekla šéfka Sněmovny. 

Připomněla také, že ODS žádala o to, aby schůze k rozpuštění Sněmovny byla přerušena až do 3. září tak, aby se poslanci mohli případně vypořádat i s tím, pokud by Senát některé předlohy vrátil. Většina poslanců ale s návrhem ODS v pátek nesouhlasila. "Takže už si myslím, že žádné jiné doporučení dávat nebudeme," dodala Němcová

ODS bude hlasovat jednotně

Předseda poslaneckého klubu Marek Benda předpokládá, že poslanci budou hlasovat jednotně. Jak budou hlasovat, bude podle něj jasné až po úterním jednání poslaneckého klubu, které začne v 11:00. 

Výkonná rada ODS dnes bude diskutovat o pravidlech, podle kterých by měla strana sestavit kandidátky. "Je jasné, že předčasné volby budou, musíme sestavit harmonogram projednávání kandidátek," uvedl Benda

Němcová už dříve řekla, že by chtěla, aby vedení mělo větší vliv na to, kdo bude na předních místech kandidátek v jednotlivých regionech. Dnes řekla, že tento názor bude před kolegy z krajů obhajovat. 

Němcová ani Benda nepředpokládají, že by dnes vedení rozhodlo o lídrech kandidátek. 

Tagy: ODS rozpuštění sněmovny předčasné volby 2013

Zdroje: ČTK