ODS nechápe Anonymous: Nepodporujeme omezení svobody občanů

- Aktuality autor: Michal Polák

Hackeři označující se jako Anonymous získali osobní data tisíců členů ODS. Seznam rozeslali redakcím médií a připojili k němu výzvu českým politikům, aby odmítli mezinárodní smlouvu proti padělání.

"Poučte se z rozhodnutí polského premiéra Donalda Tuska pozastavit ratifikaci smlouvy ACTA," uvádí Anonymous v prohlášení. Polsko přijetí paktu pozastavilo v pátek. Tusk uvedl, že je potřeba obsah dohody více konzultovat. Podle ODS je čin hackerů za hranou běžného chápání svobody internetu.

Pokud budou osobní data členů použita, strana podnikne právní kroky, sdělil hlavní manažer ODS Jan Kočí.

Hackeři napadli web ODS již ve čtvrtek. Tehdy změnili obsah titulní stránky, na níž umístili své logo a text namířený proti ACTA. Tvrdší formu útoků nyní zvolili v reakci na vyjádření mluvčího ODS, podle kterého byla změna úvodní stránky webu pro stranu dobrou reklamou. "Vaše arogantní prohlášení, kterým se snažíte zakrýt vaši neschopnost zabezpečit si váš IT systém, nás motivovalo k dalšímu útoku. Jak chcete vést tuto zemi a zastupovat nás občany při správě věcí veřejných, když nejste schopni zvládnout tak elementární věc," uvedli hackeři.

Anonymous nejde o seriózní diskusi

"Krádež některých osobních údajů členů ODS je daleko za hranou toho, pod čím si lze představit svobodné využívání internetu. Anonymous tímto krokem potvrzují, že jim nejde o seriózní diskusi, ale o nátlakové aktivity za hranicí zákona," sdělil dnes Kočí.

ODS nesouhlasí s jakýmkoli užíváním neoprávněně získaných informací a osobních údajů svých členů včetně jejich zveřejňování. "V případě jejich užití podnikneme veškeré právní kroky k ochraně svých členů a k postihu pachatele takového nezákonného jednání," dodal Kočí.

Seznam členů ODS obsahuje téměř 30.000 jmen. Jsou v něm uvedeny funkce ve straně, adresa bydliště či e-mailové kontakty. Seznam obsahuje také data, kdy jednotliví členové do ODS vstoupili.

Česká republika se k mezinárodní dohodě ACTA připojila s dalšími 21 zeměmi EU. Dohoda začne v ČR platit, když ji ratifikuje parlament. Má vytvořit pravidla pro posílení práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků.

Útoky jsou nesmyslné

Podle Kočího ODS nepodporuje návrhy vedoucí k omezení svobody občanů například kontrolami laptopů na hranicích, omezováním přístupu k internetu či monitorováním a filtrováním dat klientů poskytovateli internetových služeb. "V tomto smyslu jsou hackerské útoky na web ODS zcela nesmyslné," dodal manažer ODS.

Anonymous útočí kvůli kritice smlouvy ACTA na různé weby i v jiných zemích. Nejde o žádné oficiální a organizované sdružení lidí. Anonymous může být kdokoli, kdo se připojí k nějaké formě internetového aktivismu.

Tagy: ODS členové hackeři anonymous

Zdroje: ČTK