ODS má 19 procent, Nečas už sestavuje vládu

- Aktuality autor: red

Pokud se volební odhady a čísla z dosud sečtených okrsků ve výsledcích potvrdí, otevírá se šance na vytvoření "koalice rozpočtové odpovědnosti". Řekl to lídr ODS Petr Nečas.

Taková byla první reakce po skončení voleb. ODS je podle něj k takové koalici připravena. 

Podle dosavadních výsledků z krajů vyhraje volby ČSSD se zhruba 23 procenty před ODS s 19 procenty, TOP 09 se 16 procenty, KSČM se 12 procenty a Věcmi veřejnými s 11 procenty hlasů.

Nyní parlamentní KDU-ČSL a Strana zelených nepřekročí pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny. Vyplývá to z volebního modelu, založeného na dosavadních výsledcích z jednotlivých krajů.

"Chtěl bych poděkovat všem pravicovým voličům v České republice, že zatím podle těch dat, která jsou k dispozici, nepodlehla česká veřejnost tomu populistickému mámení," prohlásil Petr Nečas.

TOP 09 prý čeká pěkný mejdan

Stranu TOP 09 čeká "pěkný mejdan" při sledování výsledků sněmovních voleb, řekl po prvních odhadech jeden ze zakladatelů strany Miroslav Kalousek.

TOP 09 podle odhadů dostala 17 procent hlasů, podle prvních výsledků má zhruba 14 procent. Ve volebním štábu v Michnově paláci na pražském Újezdě už si členové strany připíjejí, první nervozita opadla a vystřídala ji dobrá nálada. Důvod k oslavám daly odhady i Věcem veřejným. V ostatních štábech vládne spíše nejistota, nebo dokonce zklamání. Předsedové na sebe nechávají čekat. 

"Už jen ta skutečnost, že se TOP 09 po roce své existence stane významnou parlamentní stranou, je fantastický úspěch, je to ale také obrovská odpovědnost," řekl Kalousek. Do volebního štábu přišel krátce po 14:00, kdy se uzavřely volební místnosti. Předseda strany Karel Schwarzenberg dorazil později. "Dám si kafe, zapálím fajfku a budu čekat. Klídek,ne?" prohlásil. 

Kalousek za "fenomenální úspěch" považuje především fakt, že podle prvních výsledků TOP 09 předběhla KSČM, což bylo prý jeho tajným snem. Michnův palác straně TOP 09 nabízí velkorysé prostory. Venku na nádvoří se opéká sele, točí se pivo a nalévá víno. Nádvoří i vnitřní prostory zatím nejsou zaplněné, očekává se, že více hostů dorazí později odpoledne. 

V Malostranské besedě, kde čeká na výsledky ODS, se zatím politici scházejí. Z místopředsedů dorazil hned po 14:00 Petr Gandalovič, přišli také šéf poslanců Petr Tluchoř a europoslanec Jan Zahradil a někteří pražští poslanci. Zdržují se v prostorách, do kterých nemají novináři přístup. Podpořit přišli ODS i členové Modrého týmu.

V Lidovém domě jsou stolky i ve dvoře, který zastřešila ocelové konstrukce s plachtou, část stolků je určena pro politiky, část pro novináře. Do štábu přišli místopředsedové Bohuslav Sobotka, Milan Urban a pražský lídr a ministr vnitra Martin Pecina, šéf ČSSD Jiří Paroubek je ještě v Ústeckém kraji, přijet má večer.

Na první odhady, které dávaly ČSSD stejně jako ODS 20 procent, reagovali přítomní poněkud zaraženě. Úsměv se jim vrátil po sečtení několika malých okrsků, v nichž měli náskok. Hosté Lidového domu si mohou vybírat z širokého menu. K mání je guláš, řízky, zelenina, studená kuchyň i zákusky, na stolečcích čekají číše vína a sklenice s nealkoholickými nápoji. 

Předseda KSČM Vojtěch Filip dorazí do volebního štábu přibližně v 17:00. Přítomni byli od začátku někteří kandidáti do sněmovny, kromě pražského lídra Richarda Dolejše například Kateřina Konečná či Zuzka Bebarová-Rujbrová. Nálada přítomných byla i po zveřejnění odhadů, které daly KSČM 11 procent, klidná, ale jisté napětí bylo znát. Novinářů je ve štábu komunistů několik desítek. Kromě běžného občerstvení jim vedení strany zajistilo třešně až z francouzské Provence. Podávat se budou také koláčky a halušky. 

Křesťanští demokraté zvolili místo pro svůj volební štáb v přízemí paláce Charitas na pražském Karlově náměstí, v prostorách tanečního sálu soukromé taneční školy. Mezi novináře a příznivce zavítal například senátor Petr Pithart, místopředseda strany Pavel Svoboda a její generální sekretář Pavel Hořava. Kolem 16:00 má dorazit i předseda strany Cyril Svoboda. K dispozici je bufet se studeným občerstvením.

Tagy: ČSSD ODS top

Zdroje: ČTK