ODS kritizuje návrhy ČSSD na změny důchodů

- Aktuality autor: red

Místopředseda ODS Petr Nečas ve čtvrtek kritizoval předvolební slib ČSSD, že sociální demokracie zajistí důchody v poměru 74 procent k průměrné čisté mzdě. Nyní je to asi 54 procent.

Opatření by podle Petra Nečase zvýšilo státní výdaje o více než 120 miliard korun. ODS dnes také odmítla návrh ČSSD na vyplacení 13. důchodu s tím, že k tomu není důvod, protože se seniorům nezvýšily výdaje. Sociální demokraté kritiku odmítli. ODS naopak vyčetli, že senioři nejsou její prioritou. 

"Náklady rodin důchodců nerostou v průměru tak výrazně, aby museli být za toto kompenzováni. Zní to tvrdě, ale je to pravda," prohlásil předseda ODS Mirek Topolánek.

Neopakuje se nyní podle něj situace z roku 2008, kdy vláda, v jejímž čele stál, kvůli rostoucí inflaci přistoupila k mimořádné valorizaci důchodů. ODS se nyní v Poslanecké sněmovně podle Topolánka proto snaží zabránit "destrukci veřejných rozpočtů". 

Problém důchodového systému je dlouhodobý a důchody potřebují reformu, zdůraznil předseda občanských demokratů. 

Návrh sociální demokracie na vyplacení mimořádného příspěvku k důchodu ve výši 2400 korun Nečas označil za předvolební tah za téměř sedm miliard korun, které budou chybět jinde. "Odpovídají 1400 korunám na jednoho zaměstnaného člověka," podotkl Nečas a varoval, že neustálé utrácení může české veřejné finance přivést na pokraj bankrotu, jako tomu bylo v Maďarsku. 

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach kritiku ODS odmítl. Jednorázový příspěvek podle něj má důchodcům kompenzovat růst životních nákladů, který způsobilo mimo jiné zvýšení DPH a cen nájmů. Dlouhodobým cílem ČSSD je zachovat průběžné financování důchodového systému a nevyvádět z něj peníze. ČSSD podle Škromacha připravuje důchodovou reformu, měla by ale být "citlivá" a založená na solidaritě lidí s vyššími a nižšími příjmy. 

ODS by neměla "strašit" tím, že na důchody nebudou peníze, zdůraznil Škromach. "Na důchody bylo, je a bude," prohlásil. Občanští demokraté se tento a minulý týden snažili zabránit projednání návrhu na 13. důchod ve sněmovně, ČSSD to ale bude chtít prosadit příští týden na mimořádné schůzi. 

Nečas také prohlásil, že je třeba do roku 2012 dokončit důchodovou reformu. ODS má podle něj "v šuplíku" připravenu řadu zákonů. Jde podle něj o kombinaci průběžného a fondového financování důchodů a o zvýšení motivace pro důchodové připojištění, aby lidé spořili déle a více než nyní. 

Šancí na vyšší důchody pro nynější střední a mladší generaci je podle ODS především vznik dalšího spořícího pilíře, tedy kombinace průběžného a fondového financování důchodů. 

"Pokud neprovedeme důchodovou reformu, bude se prohlubovat saldo důchodového účtu především po roce 2030," varoval Nečas. Za dvacet let podle něj ubude 750000 ekonomicky aktivních osob. Bez reformy by se tak buď muselo prudce zvyšovat sociální pojištění nebo věk odchodu do důchodu. 

ODS prosadila první etapu reformy, podotkl místopředseda ODS. Dobré podle něj je, že vzrůstá dobrovolná účast obyvatel v penzijním připojištění, potřeba by ale bylo, aby lidé spořili od mladšího věku a více než nynějších průměrných 500 korun měsíčně. Dosáhnout toho ODS chce pobídkami zaměstnavatelům, aby na penzijní pojištění přispívali a také vyšším státním příspěvkem. 

Pro reformu je podle Nečase důležitá finanční rezerva. Proto prý nesmí být "projezeny" peníze z divident ČEZ nebo zisky z privatizací. "Musí jít na důchodovou reformu, jinak ČR tento nezbytný manévr nezvládne," dodal.

Tagy: ČSSD důchody ODS

Zdroje: ČTK