ODS: Konkurz na šéfa policie má projednat sněmovní výbor

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Poslanci občanských demokratů budou prosazovat to, aby o výběrovém řízení na policejního prezidenta jednal ve středu sněmovní branný a bezpečnostní výbor. Konkurz vyhlášený ministrem vnitra Radkem Johnem je podle ODS v rozporu se služebním zákonem.

Ministerstvo vnitra tvrdí opak. John by měl na výboru své stanovisko vysvětlit, řekla místopředsedkyně výboru Jana Černochová (ODS). 

Občanští demokraté tvrdí, že o nástupci Oldřicha Martinů je údajně rozhodnuto. Policii má prý vést Johnův náměstek a favorit Věcí veřejných Viktor Čech, který před časem opustil místo zástupce Martinů. ODS má pochyby i o tom, zda konkurz mohl vypsat John a zda se Čech mohl do výběrového řízení přihlásit. Zpochybňují i podmínky pro zájemce. 

Salivar ODS v komisi prý nezastupuje

"Chceme, aby se výbor výběrovým řízením zabýval, aby nás ministr John informoval o způsobu jeho vypsání a aby zdůvodnil svůj názor, že je konkurz v pořádku," uvedla Černochová. Shoda na zařazení takového bodu na program jednání výboru by podle ní být měla. 

Výběrové řízení zpochybňují i sociální demokraté. Podle úřadujícího stranického předsedy Bohuslava Sobotky jde o předem inscenovanou hru. Poslanci ČSSD budou debatovat o tom, jak postupovat dál a zda je bude někdo v komisi zastupovat, na úterním jednání poslaneckého klubu.

Poslanci ODS na jednání své sněmovní frakce dosavadní postup konkurzu podle Černochové jen zrekapitulovali a podrobnosti neřešili. ODS už dříve vyhlásila, že jejich náměstek na vnitru Jaroslav Salivar je v komisi jako odborník a stranu nezastupuje. Vnitro stále opakuje, že konkurz je se zákony v souladu.

Tagy: policie ODS vv konkurz

Zdroje: ČTK