ODS chce trestat politiky za schodkové rozpočty

- Aktuality autor: red

ODS navrhuje posílit zodpovědnost vlády a poslanců za vývoj ekonomiky. Chce například, aby budoucí vlády musely žádat o důvěru, pokud se hospodaření státu odchýlí o víc než pětinu od návrhu státního rozpočtu.

Politici by měli hospodaření státu pocítit i na svých platech. Tyto a další návrhy v boji proti krizi a nárůstu zadlužení představila ODS v úterý. Hodlá je prosazovat po volbách. 

Některé z návrhů vycházejí z volebního programu pro loňské neuskutečněné volby. 

"Tato sněmovna už nic pozitivního neschválí," řekl předseda strany Mirek Topolánek. Chce zabránit tomu, co se stalo před volbami v roce 2006, kdy poslanci svými návrhy výrazně zvýšili výdaje rozpočtu. Podle místopředsedy strany Petra Nečase je jednou z možností, po které může případná vláda ODS po vyhraných volbách sáhnout, prodloužit některá protischodková opatření z loňského vládního balíčku. 

Topolánek, Nečas a ekonomický expert strany Martin Kocourek představili stranický návrh ústavního zákona o rozpočtové kázni a odpovědnosti. Ten například předpokládá, že i platy členů vlády a poslanců, kteří hlasovali pro rozpočet, by se odvíjely od hospodaření státu za uplynulý rozpočtový rok. 

Podle navrhované "finanční ústavy", jak ODS návrh označuje, by se například návrh rozpočtu s deficitem nad tři procenta hrubého domácího produktu při současném růstu ekonomiky nad tři procenta musel schvalovat ve sněmovně nadpoloviční většinou všech poslanců. Ta představuje 101 hlasů, zatímco v současné době poslanci schvalují rozpočet hlasy většiny momentálně přítomných zákonodárců. 

Mezi další navrhovaná opatření patří zákon o vyrovnávání salda státního rozpočtu do roku 2017. Rozpočty na léta 2018 a 2019 by měly být podle Kocourka předkládány již jako přebytkové. Rovněž by se mělo zamezit tomu, aby se v případě lepšího vývoje ekonomiky zvyšovaly současně i výdaje rozpočtu. ODS také navrhuje ve veřejném sektoru splatnost faktur maximálně 30 dní a zavedení vratky daně z přidané hodnoty u nedobytných pohledávek. 

Jedním z návrhů je i vyúčtování lékařské péče pro pacienta. Ten by například při propuštění z nemocnice nebo jednou do roka obdržel vyúčtování s náklady na svou lékařskou péči. Jak ale řekl Topolánek, jde spíše o formální a psychologický prvek než o další platbu. 

Jedním z cílů návrhů ODS je zabránit dalšímu zadlužování státu. Poukazují přitom na to, že jen úroky ze státního dluhu představují 77 miliard korun. Za to by se podle ODS dalo například postavit 500 moderních základních nebo středních škol. Z nárůstu dluhů obviňují sociální demokracii, která vedla vlády od roku 1998 do roku 2006. Naopak poukazují na to, že reformy, které Topolánkova vláda prosadila, snížily schodek veřejných rozpočtů o 100 miliard korun.

Tagy: ODS ekonomika rozpočet schodek

Zdroje: ČTK