ODS chce jasné vyšetření kauzy sledovaných politiků

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Vedení ODS očekává, že bude jednoznačně vyšetřen případ občanské demokratky Marty Šorfové, kterou údajně sledovala bezpečnostní agentura ABL. Šorfová podala trestní oznámení kvůli neoprávněnému nakládání s osobními údaji.

Po čtvrtečním jednání výkonné rady ODS to řekl předseda strany a premiér Petr Nečas. Šorfová podle něj má plnou podporu partaje. 

Po zveřejnění případu se přitom ozvali i další lidé, kteří tvrdí, že byli sledováni. Jde například o starostu Prahy 11 Dalibora Mlejnského (ODS). Ten řekl, že složku ze sledování mu ukázali reportéři Mladé fronty Dnes (MfD), která kauzu zveřejnila. Zápisy jsou prý na obyčejném papíře, oproti složce Šorfové na nich chybí záhlaví agentury ABL.

Sledováni měli být i radní, nyní za TOP 09

Také bývalý radní Prahy 11 Jan Vašíček (dříve ODS, nyní TOP 09) uvedl, že byl sledován. Podle něj však byli sledováni i další představitelé radnice. "Mám informace, že byl sledován třeba pan Ivan Škoda, který byl tehdy v ČSSD (nyní kandiduje za TOP 09), Jiří Štyler, který byl v Občanském sdružení Chodov, já a Marta Šorfová, kteří jsme byli ODS," řekl. 

Nečas očekává, že případ bude rychle a řádně vyšetřen podle principu 'padni komu padni'. Je podle něj třeba jasně určit, kdo za sledováním Šorfové stál a která detektivní kancelář na ni sbírala materiály. Sledování Šorfové označil za "alarmující a nepřijatelný" krok, který nemá v politice co dělat. ODS podle něj někdejší starostce Prahy 11 a nynější šéfce sekretariátu hlavní stranické kanceláře poskytla právní servis. 

"Podle naší právní analýzy, kterou jsme si nechali rychle udělat, došlo sledováním paní Marty Šorfové a její rodiny k vícenásobnému porušení jejích osobnostních práv," řekl Nečas. Sledování podle něj také neoprávněně zasáhlo do soukromí a rodinného života političky ODS. Protizákonné prý bylo i shromažďování jejích osobních údajů. 

ABL měla Šorfovou ´špehovat´ v roce 2006

Podle informací deníku Mladá fronta Dnes sledovala agentura ABL, kterou vlastní rodina ministra dopravy Víta Bárty (VV), Šorfovou začátkem roku 2006. Bárta v tiskovém prohlášení zpochybnil důkazy deníku a oznámil, že jeho bratr a nynější majitel ABL Matěj Bárta podá kvůli článku žalobu na ochranu dobrého jména právnické osoby. 

Nečas uvedl, že zatím musí vycházet z Bártova stanoviska, v němž politik a sponzor VV odmítl spojení s kauzou. "Je tady x jiných detektivních agentur, a právě proto to musí být důsledně vyšetřeno," řekl Nečas. 

Šorfová čelila vnitrostranickým bojům

Cílem sledování podle deníku bylo Šorfovou, v té době starostku Prahy 11, zdiskreditovat. Šorfová o tom, že ji někdo sleduje, nevěděla. V té době prý čelila velkému tlaku části ODS, která si přála její odchod z funkce. 

Mladá fronta Dnes napsala, že dokumenty o sledování jsou na hlavičkovém papíře bezpečnostní agentury ABL. Nechybí v nich detaily ze soukromí Marty Šorfové nebo fotodokumentace pořízená skrytou technikou. 

Podle Nečase Šorfovou šokovalo hlavně to, že mezi materiály byly fotografie jejích dětí. Pro to, že by ji sledoval někdo z ODS, prý ale Šorfová žádné důkazy nemá. Sama později uvedla, že to byla unáhlená emotivní reakce, řekl Nečas.

Tagy: ODS abl vyšetřování sledování

Zdroje: ČTK