ODS a TOP opět chtějí od Bárty vysvětlení, tentokrát kvůli nahrávce

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Faktický šéf Věcí veřejných a někdejší ministr dopravy Vít Bárta zřejmě bude muset koaličním partnerům vysvětlovat svá slova z tajně pořízené nahrávku z porady vedení VV. Zejména v ODS sílí hlasy o tom, že by měly VV odejít z vlády.

Z ODS i TOP 09 také v souvislosti s nejnovější kauzou VV zaznívají úvahy o konci vládní spolupráce s Věcmi veřejnými. 

"Považuji to za závažné. Nové informace potvrzují stanovisko ODS, které zastáváme už několik týdnů, že Věci veřejné nemohou spravovat silové resorty typu ministerstva vnitra a bohužel potvrzují to, že se jedná o stranu, která funguje tak, že je řízena fakticky bývalým ministrem dopravy Bártou," řekl ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil

Poslanec ODS Polčák: Ať odejdou z vlády

Poslanec TOP 09 Stanislav Polčák v České televizi řekl, že by TOP 09 a ODS měly co nejdříve přijmout nabídku VV, aby nejmenší koaliční strana odešla z vlády a podporovala ji jen z poslaneckých lavic. 

Podle Pospíšila je na zvážení, zda by ODS měla dále zůstat ve vládě s VV. Záležet ale prý bude na další diskusi v ODS a klíčový bude postoj premiéra a předsedy ODS Petra Nečase. "Nechci předjímat, že nechceme VV v koalici, ale není možné samozřejmě nad tím mávnout rukou. Bude nutné, aby to pan Bárta koaličním partnerům vysvětlil," řekl Pospíšil. O věci se podle něj bude hovořit v ODS i na jednání koaličních lídrů. 

Další místopředseda ODS Pavel Drobil reagoval na zveřejnění nahrávky z interní porady VV opatrněji. "Z vlastní zkušenosti vůbec nechci reagovat na přepisy nějakých nahrávek. Jestli něco, tak má smysl si vyslechnout pana Bártu, pobavit se s našimi koaličními partnery, a potom se bavit o tom, jestli k tomu zaujímat nějaká stanoviska," řekl. Také případné svolání grémia ODS k této záležitosti je podle něj na premiéru Petr Nečasovi. 

"Svinská praxe nahrávání"

"Já spíše vyzývám k něčemu jinému, aby tahle svinská "praxe těchto nahrávek soukromých hovorů, které jsou potom různě interpretovány a dezinterpretovány, která začala někdy v prosinci jistým pánem, už konečně skončila, protože jinak se řítíme do pekla," řekl Drobil.

Někdejší ministr životního prostředí byl sám nucen loni v prosinci rezignovat na svůj post poté, co tehdejší ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek zveřejnil nahrávky, na nichž Drobilův poradce Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další Drobilovy kariéry a ODS.

Tagy: ODS bárta vv vysvětlení top

Zdroje: ČTK