Odpůrci komunistů polili okna sídla KSČM v Praze červenou barvou

- Aktuality autor: red

Skupina umělců v úterý ráno polila červenou barvou okna a dveře sídla KSČM v Praze. Aktéři ČTK sdělili, že důvodem bylo to, aby připomněli, že se strana "nikdy nedistancovala od zločinů, vražd a devastace" české společnosti v letech 1948 až 1989.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle nich 170 litrů červené barvy vylité na deset oken a vchod sídla KSČM symbolizuje "krev obětí, kterou má komunistická strana stále na svých rukou".

Případ vyšetřují policisté, potvrdil ČTK jejich mluvčí Tomáš Hulan. Policie podle něj přijala oznámení o události na linku tísňového volání 158. Místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá ČTK řekla, že KSČM odhaduje škodu, kterou jí akce způsobila, na 50.000 korun, protože budova je památkově chráněný objekt. "Obrátili jsme se na policii," uvedla.

Podle členů zhruba dvanáctičlenné skupiny, která sídlo KSČM barvou postříkala, je další existence této strany nepřijatelná. Akci si u nich nikdo neobjednal ani ji nesponzoroval a byla jen vyjádřením jejich občanského postoje, uvedli v prohlášení, které má ČTK k dispozici.

"Pokud opravdu někdo měl přebytek barvy, tak si myslím, že by občané poškození povodní možná tu barvu využili i jiným, racionálnějším způsobem," řekla Vostrá ČTK.

Odpůrci komunistů vylívali barvu z kbelíků před sídlem strany v ulici Politických vězňů kolem 05:30. Zbytky červené barvy ve vjezdu do sídla, na chodníku před ním a také na jeho podezdívce a na mřížích, které jsou na oknech budovy těsně nad chodníkem, mohli chodci spatřit ještě po 08:30. Kbelíky od barev nechali aktéři postavené na silnici u protilehlého chodníku.

Sídlo KSČM v ulici Politických vězňů poblíž centra hlavního města se nestalo místem protikomunistického protestu poprvé. Například v listopadu 2003 se před budovou konala demonstrace několika desítek mladých křesťanských demokratů a konzervativců. Jeden z demonstrantů napsal na dveře budovy nápis "Bůh s vámi" a na chodník před nimi "Jste ostuda národa".

Tagy: protest komunisti

Zdroje: ČTK