Odpolitizování státní zprávy se projeví až příští rok, hlásí ministerstvo vnitra

- Aktuality autor: pal

Efektivita nového zákona o státní službě se podle ministerstva vnitra projeví až příští rok, kdy se uskuteční výběrová řízení na pozice vedoucích úředníků. Na vedoucí místa se ale stále bez výběrového řízení dostávají lidé, kteří jsou napojeni na vládní strany. Takovou praxi ministerstvo odsuzuje. 

ilustrační foto

ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Služební zákon, který začal platit od letošního ledna, má za úkol odpolitizovat státní správu. Opozice už ale v minulosti varovala, že některé strany "zabetonují" své lidi v úřadech. Na některá vedoucí místa totiž už teď bez výběrového řízení přicházejí lidé spojení s některými vládními stranami. Výběrovým řízením přitom budou muset projít kromě nových zájemců o práci ve státní správě i stávající vedoucí pracovníci.

"Depolitizace státní správy bude pochopitelně během na delší trať," tvrdí Josef Postránecký, náměstek ministra vnitra pro státní službu (takzvaný superúředník).

Toho, že by úředníci byli vystavení politickým tlakům, se ministerstvo neobává, nový zákon totiž zavádí oznamovací povinnost. "Pokud tam nějaké tlaky tohoto typu budou, tak na všechny tyto tlaky musí upozornit. To samé se týká i trestných činů. Ochrana státních zaměstnanců před těmito tlaky je tak velmi vysoká," slibuje Postránecký. 

Tagy: Česko Ministerstvo vnitra české zákony úřady a státní správa

Zdroje: ČTK