Odpálení rakety ohrožuje bezpečnost, reagoval Bílý dům. Rusko vyjádřilo politování

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZUJEME/VIDEO. Bílý dům označil odpálení severokorejské rakety dlouhého doletu za "velmi provokativní čin, který ohrožuje bezpečnost v regionu". Start rakety, která vynesla na oběžnou dráhu kolem Země družici, ostře odsoudil také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Rusko nad severokorejským počinem vyjádřilo "hluboké politování" a Evropská unie pohrozila, že zváží další sankce proti Pchjongjangu. 

Raketa dlouhého doletu

Raketa dlouhého doletu,zdroj: Reuters

Podle ruského ministerstva zahraničí KLDR porušila rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Moskva zároveň vyzvala další státy v regionu, aby se zdržely akcí, které by nadále eskalovaly napětí. Politování vyjádřila i Británie, která si chce předvolat severokorejského velvyslance, uvedl šéf britské diplomacie William Hague. 

S ostrým odsouzením se připojilo také NATO. "Tento provokativní čin zvyšuje napětí v regionu a riskuje další destabilizaci Korejského poloostrova," uvedl v prohlášení generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. "NATO nadále apeluje na severokorejské úřady, aby naplnily své povinnosti vůči mezinárodnímu právu." 

Podle mluvčího americké Rady národní bezpečnosti Tommyho Vietora je test dalším příkladem neodpovědného chování Severní Koreje. Spojené státy budou spolupracovat s dalšími státy i OSN, aby přijaly "přiměřená opatření" proti Pchjongjangu. Mezinárodní společenství musí podle Vietora KLDR poslat jasný vzkaz, že porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN má důsledky. 


Generální tajemník OSN v prohlášení uvedl, že se obává negativního dopadu, který může mít "provokace" Severní Koreje na mír a stabilitu. Raketový test je podle Pan Ki-muna jasným porušením rezoluce Rady bezpečnosti OSN. 

Nesouhlas vyjádřila také indická vláda, přestože Indie dnes testovala své vlastní rakety. Podle Dillí jde o porušení rezoluce OSN a "narušuje mír a stabilitu na Korejském poloostrově". 

OSN, Spojené státy a Jižní Korea Pchjongjang obviňují, že pod rouškou vynesení družice na oběžnou dráhu testuje raketové technologie pro mezikontinentální balistické střely. O odpálení severokorejské rakety má proto Rada bezpečnosti OSN jednat ještě dnes.

Tagy: Bílý dům raketa KLDR provokace

Zdroje: ČTK