Odpadky opět vyhnaly do ulic Bejrútu desetitisíce lidí

- Aktuality autor: roj

Do ulic libanonské metropole Bejrútu v sobotu opět vyšly desítky tisíc lidí protestujících proti vládě premiéra Tammáma Saláma. Kvůli problému s odklízením odpadků, které na ulicích leží už několik týdnů, požadovali demonstranti odstoupení ministra životního prostředí, a to do 72 hodin. 

V Bejrútu se opět protestovalo kvůli odpadkům

V Bejrútu se opět protestovalo kvůli odpadkům,zdroj: Profimedia.cz

"Lid chce pád režimu," vyvolávala během demonstrace jedna skupina demonstrantů. Další zpívala národní hymnu.

Podobný protest minulou neděli přerostl v násilné střety s příslušníky bezpečnostních sil. Policie zasahovala vodními děly, slzným plynem, obušky a varovnou střelbou proti demonstrantům, kteří na policisty házeli kameny a láhve. Podle organizace Amnesty International utrpělo zranění přinejmenším 343 demonstrantů a 59 policistů.

I dnes byly na místě za zátarasy s ostnatým drátem posílené jednotky policie, tentokrát se ale lidé po skončení demonstrace v klidu rozešli.

Původně Libanonci do ulic vyšli kvůli neschopnosti politiků vyřešit krizi kolem odklízení odpadu. Ta vznikla poté, co obyvatelé vesnic kolem největší skládky v zemi zablokovali přístupové cesty k úložišti, aby si tak vynutili jeho uzavření.

Postupně ale shromáždění přerostla v protesty proti údajné zkorumpovanosti a neschopnosti politiků. Ti podle demonstrantů nedokázali například 25 let po skončení občanské války zajistit pravidelné dodávky elektřiny a pitné vody.

Premiér Salám už dříve pohrozil, že kvůli protestům ze své funkce odstoupí, což by ale podle agentury Reuters mohlo vést v zemi, kterou sužuje vleklá politická krize, k ještě většímu chaosu. Země nemá od loňského května prezidenta, protože parlament není schopen jej zvolit.

Situaci v politicky a nábožensky rozděleném Libanonu zhoršuje válka v sousední Sýrii a s ní související uprchlická krize. V čtyřmilionovém zemi žije více než milion syrských běženců.

Tagy: zahraničí odpadky Libanon protivládní protesty

Zdroje: ČTK