Odměny na Wall Street loni přesáhly 20 miliard USD

- Aktuality autor: red

Finanční firmy na Wall Street vyplatily loni na odměnách přes 20 miliard dolarů (přes 381 miliard Kč). Proti předchozímu roku je to o 17 procent více, uvedl hlavní finanční kontrolor státu New York Thomas DiNapoli.

Bílý dům dodal, že prezident Barack Obama je tím znechucen vzhledem k tomu, že stát loni musel z peněz daňových poplatníků poskytnout na záchranu bankovního sektoru desítky miliard dolarů.
Celkový objem kompenzací v největších firmách na trhu s cennými papíry bude ještě vyšší než uvedená suma a zisky by mohly překonat loňských 55 miliard dolarů, které DiNapoli označil za bezprecedentní sumu. Rok 2008 ale přinesl rekordní ztrátu téměř 43 miliard dolarů.


"Wall Street je pro ekonomiku New Yorku životně důležitý a dolary, které odvětví vytváří, pomáhají finanční bilanci státu," připomněl DiNapoli. Pro většinu Američanů jsou ale tyto bonusy hořkým soustem, které se těžko chápe. Daňoví poplatníci je zachraňovali a oni teď zase vydělávají, zatímco mnohé rodiny z New Yorku stále těžko vycházejí s penězi," posteskl si demokrat DiNapoli.

Odhady ukazují, že průměrný bonus byl 124.850 dolarů, když v roce 2008 to bylo podle DiNapoliho úřadu 112.000. U velkých firem se celkové kompenzace zvýšily o 31 procent, zatímco průměr v odvětví představuje nárůst o 27 procent na 340.000 dolarů, napsala agentura AP.

Tagy: USA peníze odměny burza

Zdroje: ČTK