Odložen proces o zneužití důvěry miliardářky Bettencourtové

- Aktuality autor: red

Soud v pařížském předměstí Nanterre odložil na neurčito proces s francouzským fotografem Françoisem-Mariem Banierem. Ten čelí obvinění, že zneužil důvěry francouzské miliardářky Liliane Bettencourtové a vylákal z ní dary v hodnotě zhruba miliardy eur (25,73 miliardy korun).

Odložení zdůvodnila předsedkyně soudu Isabelle Prévostová-Desprezová potřebou prozkoumat nahrávky, které v domě Bettencourtové tajně pořídil její majordomus a z nichž citoval místní tisk. Z nahrávek se prý dá usuzovat, že sedmaosmdesátiletá žena trpí výpadky paměti a neměla plnou kontrolu nad správou svého majetku.

Soud nestanovil nový termín zahájení procesu, jenž měl začít dnes a ve kterém údajně třiašedesátiletému mondénnímu fotografovi hrozí až tři roky vězení a pokuta 375.000 eur (9,7 milionu korun). Nový termín soud určí, až skončí dodatečné vyšetřování. Do čela vyšetřovacího týmu se jmenovala sama hlavní soudkyně.

Žalobu na fotografa podala dcera Bettencourtové Françoise Bettencourtová-Meyersová. Tvrdí, že žalobu nepodala ze zištnosti. Částky případně vysouzené na Banierovi prý dá na dobročinné účely. Muž podle ní zneužil matčiny "slabosti". Banier tvrdí, že vše dostal jen z přátelství. Sama miliardářka nedávno v tisku zdůraznila, že jednala o vlastní vůli.

Případ dostal i politický nádech. Ze zveřejněných částí tajných odposlechů totiž vyplynulo, že Bettencourtová asi podváděla na daních a má tajná konta ve Švýcarsku. Navíc o tom údajně věděla manželka ministra Erika Woertha, která byla správkyní jejího majetku v letech 2007 až 2010.

Bettencourtová je majitelka kosmetické říše L'Oréal. Je to třetí nejbohatší člověk ve Francii. Její jmění odhadl loni časopis Forbes na 13,4 miliardy dolarů (27 miliard korun).

Banier je známý svými snímky společenské a umělecké smetánky i "lidí z ulice". Jeho díla vystavovaly přední světové galerie.

Zdroje: ČTK