Odejdeme od pojišťoven a vybereme hotovost od pacientů, hrozí zubaři

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pokud vláda nevyřadí plomby z úhrad zdravotního pojištění, chce část zubařů, zejména těch mladších, vypovědět smlouvy s pojišťovnami a vybírat od pacientů v hotovosti. Řekl to prezident České stomatologické komory (ČSK) Pavel Chrz.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle něj už teď řada zubařů má smlouvy jen s některými pojišťovnami a za péči o pacienty ostatních pojišťoven vybírá. Rizika dalšího hrazení plomb z pojištění chce Chrz vysvětlit premiéru Petru Nečasovi (ODS). 

Vyřazení plomb z úhrad pojišťoven navrhoval v reformních zákonech ministr Leoš Heger (TOP 09). Sněmovní zdravotní výbor ho v tom minulý týden podpořil, na jednání špiček koalice K9 však na nátlak Věcí veřejných plomby na pojišťovnu zůstaly. Za to Věci veřejné souhlasily s tím, že spoluúčast pacientů stoupne do dvou let o pět procent. 

Zubaři za plomby doplácejí

Za plombu nyní platí pojišťovna zubařům 220 korun, zubaře podle Chrze stojí 400 korun, takže na pacienty na pojišťovnu "doplácejí". 

"Situace mezi zubními lékaři se velmi radikalizuje, velmi se obávám toho, že nedostatek finančních prostředků se bude řešit cestami, které bychom neradi viděli, to znamená šedou či černou ekonomikou," řekl Chrz. 

Podle vedení ČSK není možné do budoucna veškerou zubní léčbu hradit jen ze zdravotního pojištění. Člověk může zubním kazům zabránit, pokud se o ně řádně stará. Podle Chrze stejně jednou přijde vyřazení plomb na pořad dne, až se bude mluvit o pěti procentech, o něž má stoupnout spoluúčast. 

Zubaři Hegera podporovali

Podle Hegerova návrhu, který je v novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, by spolu s vyřazením amalgámových plomb přestaly pojišťovny platit také rovnátka lidem nad 19 let a ošetření kořenových kanálků. 

Podle stomatologické komory by vyřazení plomb z pojištění ušetřilo kolem dvou miliard, které by se mohly použít na nákladnější léčbu a zákroky. Část by zubaři rádi získali na preventivní programy pro děti, aby je naučili správně si čistit zuby, což do budoucna sníží riziko, že budou potřebovat plombu. Ročně udělají zubaři 6,5 milionu plomb. 

Chrz zdůraznil, že komora reformu v podobě, jak ji původně navrhl Heger, podporovala. Dokonce vítala, že Heger jako první z ministrů se odvážil předložit návrh na vyřazení amalgámových plomb. Nyní se ale obává, že z chystaných opatření vypadne ekonomická část a budou se týkat jen administrativy. 

Zubaři usilují o vyřazení obyčejných výplní z pojištění už dlouhou dobu. Podle vedení komory poznatky ukazují, že se zuby kazí kvůli povlaku zvanému plak, který se na nich tvoří. Dá se odstranit řádnou péčí a čištěním, tvrdí. Ke kazivosti zubů mohou přispět i některé choroby, dědičná ale není, zdůraznil Chrz.

Tagy: hotovost zubari

Zdroje: ČTK