Odcházející Vlček dostane 600 tisíc odstupného

- Aktuality autor: red

Odcházející předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) by měl dostat více než 600 tisícové odstupné. To se vypočítává jako poslední plat ve funkci násobený počtem ukončených let ve funkci.

Miloslav Vlček by měl podat rezignaci sám sobě. V tu chvíli mu zanikne poslanecký mandát i předsednická funkce.

Vyplývá to z jednacího řádu i vyjádření předsedkyně mandátového a imunitního výboru Hany Šedivé (ČSSD). Vlček se rozhodl rezignovat a složit mandát poté, co vyšlo najevo, že mimo jiné vracel milionovou půjčku svému asistentovi v hotovosti, ačkoli to zákon nepřipouštěl. 

"Jednací řád říká, že se to předkládá předsedovi Poslanecké sněmovny. Takže v době, kdy se rozhodne skončit, předloží notářský zápis své sekretářce, v tu chvíli je ještě pořád předsedou, takže to může složit sám sobě," řekla Šedivá. 

Doplnila, že v tom momentu bude splněna rezignace, Vlčkovi zanikne mandát a vzniká náhradnici, kterou je podle volebních výsledků náměstkyně olomouckého hejtmana Yvona Kubjátová. 

Následující pracovní den, tedy 3. května, by měla už z rukou 1. místopředsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) převzít osvědčení. Na nejbližší schůzi prozatím plánované na 18. května pak složí poslanecký slib. Poslankyní by ale byla i v případě, že do voleb už žádná schůze nebude. "Akorát to bude mít bez těch oficialit. Může se stát, že někdo skončí ještě po poslední schůzi a přijde někdo nový. To roli nehraje," dodala Šedivá. 

Vlčka by měla ve funkci zastoupit Němcová. Ve čtvrtek řekla, že je zbytečné, aby sněmovna ještě do voleb volila nového předsedu. Ten by byl ve funkci necelý měsíc. 

Vlček by měl díky svému odchodu dostat 600 tisícové odstupné. Vlček od letoška pobírá 158304 korun měsíčně, celkově tedy dostane 633216 korun. Pokud by se vzdal pouze funkce předsedy sněmovny a do voleb pracoval jako poslanec, jeho odstupné by činilo pouze 294720, tedy pětinásobek měsíčního poslaneckého platu 58944 korun.

Tagy: poslanci sněmovna předseda odstupné

Zdroje: ČTK