Odbory zosnovaly celostátní stávku. Demonstrovat se bude už 22. května

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Celostátnímu stávkovému protestu proti vládě a jejím reformám, o jehož přípravě dnes od rána v Praze jednají předáci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), by mohla 22. května předcházet ještě jiná větší akce odborů. Zatím ji ale neupřesnily. Zmínila se o ní dnes v České televizi místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová. Konání akce potvrdila mluvčí centrály Jana Kašparová. Podle informací by se mohl konat sněm ČMKOS. Ten má podle webu centrály "právo mimo jiné vyhlásit generální stávku".

Odboráři kabinet Petra Nečase (ODS) za reformní kroky kritizují. Spolu s iniciativami a sdruženími vytvořili platformu Stop vládě, která požaduje zastavení reforem, odchod vlády a předčasné volby.

Odboráři se zatím na termínu a konečné podobě protivládních kroků nedohodli. Podle informací z jednání jsou ve hře různé varianty včetně generální stávky. Tak ale předáci připravovanou akci nenazývají. Pojmenovali ji "celostátní stávkový protest". Zvažují prý jeho konání před prázdninami, ale i po začátku školního roku.

Stávkou by měla vyvrcholit série protivládních protestů. Předcházet by jí měla akce, která by se mohla konat 22. května. V tento den by se do Prahy podle informací mohli sjet odboráři z ČMKOS na sněm. Ten tvoří vedení centrály, její rada a zástupci tří desítek svazů. Podle webu ČMKOS má sněm "právo mimo jiné vyhlásit generální stávku". Odboráři a zástupci organizací z platformy Stop vládě se o společném postupu mají radit dnes od 12:00. Výsledek pak oznámí.

Demonstrace proběhla už v dubnu

Odborová konfederace minulý týden ohlásila, že přestává chodit na jednání tripartity. K jednacímu stolu s vládou a zaměstnavateli se chtěla vrátit, buď až u něj bude sedět jiný kabinet, nebo až ten nynější zastaví své reformy. Předsednictvo tripartity, v němž je i předák ČMKOS Jaroslav Zavadil, se sejde příští čtvrtek. Šéf odborové centrály se na jednání chce vypravit. Vedení odborů dnes jedná také o tom, s jakým by tam šel mandátem.

Platforma Stop vládě uspořádala na podporu svých požadavků už v sobotu 21. dubna v Praze na Václavském náměstí demonstraci. Organizátoři uvedli, že dorazilo 120.000 lidí, podle policie jich bylo 90.000. Odboráři a aktivisté stotisícovou účast považují za další mandát od veřejnosti k pokračování akcí proti vládě. Premiér Nečas už dřív řekl, že reformy i úspory Česko potřebuje a jeho kabinet v nich bude pokračovat. Podle předsedy vlády jsou odbory militantní a úzce propojeny s levicovou politickou scénou.

Tagy: stávka Vláda protest stat

Zdroje: ČTK